Co ktoś może zrobić z Twoim numerem konta bankowego?

17.02.2021

Numery rachunków bankowych są jawnie ujawniane i widoczne na każdym czeku, więc nie może być problemu z bezpieczeństwem, prawda?

Zdecydowana większość ludzi nie będzie miała żadnych problemów, ale jeśli złodziej tożsamości ma numer Twojego konta bankowego, a także kilka innych łatwo dostępnych informacji, może wyrządzić dewastację Twojego konta.

Banki mają zabezpieczenia, które pomagają chronić swoich klientów, ale regularne sprawdzanie aktywności na koncie pozwoli Ci szybciej znaleźć wszelkie rozbieżności i je naprawić.

W przypadku znalezienia nieautoryzowanych wypłat lub wpłat należy natychmiast skontaktować się z bankiem w celu rozwiązania problemu.

Co ktoś mógłby zrobić z Twoim numerem konta bankowego? Po pierwsze, mając dodatkowe informacje, mogli wypłacić pieniądze z Twojego konta. Płacąc czekiem, podajesz swoje konto bankowe i numery rozliczeniowe, a także swoje imię i nazwisko oraz podpis, a także prawdopodobnie udostępniasz również swój adres. Niektóre sklepy wymagają nawet wpisania numeru prawa jazdy na czeku. Mając te informacje, zdeterminowany przestępca mógłby wydrukować oficjalne czeki z Twoimi danymi, wyczerpując Twoje konto, gdy ich użył. Mogą nawet zdeponować czeki z twojego konta na inne konto za pomocą zdalnej wpłaty.

Przelewy ACH, elektroniczne przelewy bankowe przetwarzane przez sieć Automated Clearing House, mogą również służyć do usuwania pieniędzy z Twojego konta, jeśli niewłaściwa osoba posiada informacje z jednego z Twoich czeków. Głównym sprzedawcą internetowym, który akceptuje przelewy ACH do płatności, jest Amazon. Korzystając z tej metody płatności, osoba będzie musiała podać Twój numer rozliczeniowy i numer konta bankowego, a także Twoje imię i nazwisko, adres i numer prawa jazdy. Z wyjątkiem prawa jazdy, są to wszystkie typowe dane dostępne na czekach. Ktoś może również skonfigurować bezpośrednie płatności na Twoim koncie.

Ale nie wszystko, co dotyczy numeru twojego konta bankowego, jest ponure i zgubne. Ktoś może wpłacić pieniądze na Twoje konto, jeśli ma Twoje konto i numery rozliczeniowe. Bank może zażądać dowodu tożsamości od deponenta, więc do osoby dokonującej wpłaty dołączone jest nazwisko. Chociaż znalezienie na koncie dodatkowych pieniędzy może wydawać się wielką rzeczą, rozsądnie byłoby uważać na to, skąd one pochodzą. Może pochodzić z czegoś nielegalnego, nawet jeśli nic o tym nie wiesz. Może to być również błąd banku, w którym to przypadku odbiorą go z powrotem, więc zdecydowanie nie wydawaj go na myślenie, że to prezent od bankowej wróżki.

Banki mają zabezpieczenia, które pomagają chronić Twoje konto, ale nie zawsze są one doskonałe. Mając numer Twojego konta bankowego i inne dane osobowe, ktoś mógłby wpłacić na Twoje konto wątpliwe pieniądze lub wykorzystać je na zakupy. Zachowaj ostrożność podczas korzystania z czeków, ponieważ za każdym razem, gdy wypisujesz czek, rozdajesz informacje, które powinny pozostać osobiste. Podczas wprowadzania informacji na stronach internetowych należy uważać, aby nie ujawniać zbyt wiele. Świadomość potencjalnego ryzyka związanego z ujawnieniem danych osobowych powinna pomóc uniknąć problemów w przyszłości.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy