Co się stanie, jeśli przekroczysz limit kredytu?

17.02.2021
Category: Twoja Karta

Wszystko zależy od tego, jakie umowy zawarłeś z wydawcą karty.

Twój limit kredytowy jest ustalany przez wystawcę karty i określa, ile możesz kupić na kredyt każdego miesiąca. W idealnym przypadku pozostaniesz znacznie poniżej tej liczby, ale jeśli zbliżasz się do tego pułapu, możesz zacząć się zastanawiać, co się stanie, jeśli przekroczysz limit kredytu.

Wraz z wejściem w życie ustawy o kartach kredytowych z 2009 r. Wierzyciele nie mogą już automatycznie obciążać Cię opłatami za przekroczenie przyznanego limitu. W większości przypadków, jeśli wydasz zbyt dużo, Twoja karta zostanie po prostu odrzucona. Jeśli nie chcesz, aby Twoja karta została odrzucona, możesz zdecydować się na ochronę debetu, chociaż ma to pewne wady.

Źródło obrazu: Getty Images.

Jak działa ochrona przed debetem

Jeśli zdecydujesz się na ochronę w rachunku bieżącym, a następnie przekroczysz swój limit kredytowy, transakcja zostanie zrealizowana, ale wystawca karty obciąży Cię opłatą za przekroczenie limitu – zwykle około 25 USD za pierwsze wykroczenie. Jeśli przekroczysz limit kredytu po raz drugi w ciągu sześciu miesięcy od pierwszego, zostaniesz obciążony opłatą za przekroczenie limitu w wysokości 35 USD. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przekroczyłeś limit tylko o kilka dolarów: kredytodawcy nie mogą obciążać Cię opłatami za przekroczenie limitu, które są wyższe niż kwota, o którą przekroczyłeś limit.

Dla większości ludzi ochrona przed debetem nie jest konieczna i może kosztować Cię znacznie więcej niż 35 USD, jeśli będziesz mieć saldo. Jeśli wydajesz tak dużo, że nie możesz ich spłacić pod koniec miesiąca, zostaną naliczone odsetki. W zależności od karty i oceny kredytowej stopy procentowe mogą wynosić od 13% do 25%. Jeśli na przykład oprocentowanie Twojej karty wynosi 20%, a spłata tego, co jesteś winien, zajmuje sześć miesięcy, opłata w wysokości 35 USD będzie Cię teraz kosztować 42 USD. Im więcej jesteś winien, tym bardziej efekt jest potęgowany.

Negatywnie wpłynie to również na Twoją zdolność kredytową. Wykorzystanie większości lub całości dostępnych środków oznacza, że ​​możesz żyć ponad swoje możliwości. Często zdarza się, że osoby wydające 75% lub więcej miesięcznego limitu kredytu spadają o 50 punktów lub więcej. Może to utrudnić w przyszłości uzyskanie pożyczek lub nowych kart kredytowych.

Jak uniknąć przekroczenia limitu kredytu

Najważniejszym krokiem, jaki możesz podjąć, aby uniknąć przekroczenia limitu kredytu, jest regularne monitorowanie wykorzystania kredytu. Jeśli wiesz, że zbliżasz się do swojego limitu, możesz zrobić kilka rzeczy. Najłatwiejszą opcją jest przejście na gotówkę lub kartę debetową. Jeśli nie jest to możliwe, możesz spróbować ograniczyć wydatki do końca miesiąca. Możesz również opłacić rachunek karty kredytowej w połowie miesiąca i ponownie pod koniec miesiąca, aby uwolnić się i wydać więcej.

Jeśli regularnie napotykasz na przekroczenie limitu kredytowego, być może nadszedł czas, aby poprosić o jego podwyższenie. Limity kredytowe zależą od twojej zdolności kredytowej i dochodu, więc jeśli jedna lub obie te wartości są niskie, możesz nie zostać zatwierdzony. Możesz wystąpić o podwyższenie limitu kredytowego na stronie internetowej wydawcy karty lub telefonicznie. Możesz zostać poproszony o podanie aktualnych informacji o swoich dochodach, aby pomóc firmie w podjęciu decyzji.

Ważne jest, aby zrozumieć, jaki jest Twój limit kredytowy i podjąć kroki, aby go nie przekraczać. Pamiętaj, ile obciążasz swoją kartę kredytową i upewnij się, że możesz spłacać saldo w całości każdego miesiąca. Jeśli to zrobisz, nie będziesz musiał martwić się opłatami za przekroczenie limitu ani odrzuceniem karty.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy