Co zrobić ze starą lub wygasłą kartą kredytową

17.02.2021

Każda karta kredytowa ma okres ważności i to prawda, niezależnie od tego, czy przekroczyła datę ważności, czy też zdecydujesz się anulować lub uaktualnić do nowej karty kredytowej. Czasami nawet regularne używanie może spowodować takie zużycie karty, że trzeba będzie kupić nową.

jwohlfeil / Getty Images CC-Expiration

Nie ma nic złego w tym naturalnym cyklu, ale pozostawia nam problem do rozwiązania. Co robisz z tymi starymi kartami kredytowymi?

Niestety niewłaściwa obsługa starych kart kredytowych może mieć trwały negatywny wpływ na Twoją zdolność kredytową. Mając to na uwadze, ważne jest, aby zrozumieć najlepsze sposoby radzenia sobie ze starymi i wygasłymi kartami, które gromadzisz w miarę upływu czasu.

Masz kartę kredytową, której nie używasz? Nie anuluj tego

Jeśli masz kartę kredytową, której po prostu nie używasz, możesz ulec pokusie, aby anulować konto. Jednak jest to w rzeczywistości przeciwieństwo tego, co powinieneś zrobić, głównie ze względu na sposób, w jaki określana jest Twoja zdolność kredytowa.

Pierwszym szczegółem, który należy zrozumieć, jest fakt, że średnia długość Twojej historii kredytowej stanowi 15% Twojego wyniku FICO. Zamknięcie nieużywanych kont skróci tę średnią, a zatem może działać na niekorzyść pod względem wyniku.

Po drugie, powinieneś wiedzieć, że kwoty, które jesteś winien w związku z limitami kredytowymi, stanowią kolejne 30% Twojego wyniku FICO. Nazywa się to często wykorzystaniem kredytu.

Kiedy zamykasz konto, które nie jest już używane, zmniejszasz kwotę dostępnego kredytu, co może zwiększyć wykorzystanie do zakresu, który może Cię zranić. Większość ekspertów sugeruje utrzymywanie wykorzystania kredytu poniżej 30%, aby uzyskać najlepsze wyniki, co oznacza, że ​​utrzymasz 3000 USD długu lub mniej za każde 10000 USD dostępnego otwartego kredytu odnawialnego.

Rozważ obniżenie poziomu swojej kartyNiektórzy konsumenci decydują się na zamknięcie kont, których nie używają, aby uniknąć rocznej opłaty, ale nie zawsze jest to wymagane. W zależności od wystawcy karty możesz obniżyć poziom posiadanej karty kredytowej za roczną opłatą do innego produktu karty, który jej nie pobiera.

Aby obniżyć poziom swojej karty kredytowej do opcji bezpłatnej, zadzwoń do wystawcy karty, korzystając z numeru na odwrocie karty kredytowej i zapytaj.

Co zrobić z wygasłymi kartami debetowymi i kredytowymi

Jeśli Twoja karta kredytowa lub debetowa jest zwykłym plastikowym rodzajem i minęła data ważności, pozbycie się jej jest dość łatwe. Wszystko, co musisz zrobić z wygasłymi kartami kredytowymi i debetowymi, to pociąć je nożyczkami i wyrzucić do kosza. Niektóre niszczarki do papieru mają również miejsce na karty kredytowe i debetowe, co ułatwia ich niszczenie wraz z innymi ważnymi dokumentami, których już nie potrzebujesz.

Utylizacja metalowych kart kredytowychZ drugiej strony, jeśli masz metalową kartę kredytową, taką jak The Platinum Card (R) od American Express lub Chase Sapphire Reserve (R), będziesz musiał wybrać inną drogę, aby pozbyć się karty.

Większość wydawców metalowych kart kredytowych zniszczy Twoją kartę, jeśli im ją odeślesz. Jeśli chcesz, aby wysłano Ci przedpłaconą kopertę, aby odesłać ją z powrotem, lub jeśli chcesz otrzymać najlepszy adres, na który można ją wysłać, zadzwoń pod numer podany na odwrocie karty, aby złożyć tę prośbę. Dzięki nowo ogłoszonemu programowi recyklingu, American Express może nawet poddać recyklingowi Twoją kartę, jeśli odeślesz ją z powrotem.

Jeśli nie chcesz wysyłać swojej karty pocztą i mieszkasz w pobliżu oddziału, możesz również oddać ją do utylizacji. Lokalne oddziały banków nie mogą same niszczyć metalowych kart kredytowych, ale będą wiedzieć, gdzie je wysłać.

Dołącz do świata hobbystów wygasłych kartCo ciekawe, wygasłe karty kredytowe stały się swego rodzaju przedmiotem kolekcjonerskim – przynajmniej dla niektórych osób. Istnieje nawet Amerykańskie Stowarzyszenie Kolekcjonerów Kart Kredytowych, którego deklarowanym celem jest „być źródłem informacji dla kolekcjonera kart kredytowych i łączem komunikacyjnym dla członków.

Zgodnie z zasadami grupy, starsze karty są generalnie warte więcej pieniędzy, podobnie jak karty w doskonałym stanie, które nigdy nie zostały podpisane. Rzadkie karty kredytowe są również ogólnie warte więcej, a zwłaszcza jeśli przedstawiają celebrytów lub mają w sobie coś wyjątkowego.

Twoja wygasła Chase Freedom (R) może nie być warta premii, ale kto wie? Jeśli wystarczająco długo włożysz stare karty do szuflady na skarpetki, być może kiedyś będą coś warte.

Jak znaleźć stare konta kart kredytowych

Oto kolejne pytanie, które możesz sobie zadać: A jeśli masz otwarte konta kart kredytowych, o których zapomniałeś? Bez fizycznej karty zapamiętanie szczegółów, takich jak numer konta, typ posiadanej karty lub jej wystawca, może być trudne.

Aby znaleźć stare konta kart kredytowych, należy zacząć od przejrzenia raportów kredytowych. Wejdź na stronę AnnualCreditReport.com, która umożliwi Ci dostęp do raportów ze wszystkich trzech biur kredytowych – Experian, Equifax i TransUnion – za darmo.

Po uzyskaniu raportów kredytowych możesz przejrzeć je w poszukiwaniu starych kont, o których mogłeś zapomnieć, sprawdzając ogólną dokładność. Jeśli okaże się, że masz karty kredytowe, o których zapomniałeś, możesz zdecydować, czy zadzwonić do wystawcy karty i poprosić o nową kartę fizyczną – czy w ogóle nic nie robić.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy