Dług społeczny w walutach mógłby zlecieć do 30 proc. przy 2018 roku. Jest 1-a przeszkoda

Dom - Finanse - Dług społeczny w walutach mógłby zlecieć do 30 proc. przy 2018 roku. Jest 1-a przeszkoda

03.09.2019-367 widoki -Finanse

Ile wynosi dług publiczny Naszego kraju? Jak bardzo zadłużona wydaje się Polska

- Chcemy zejść z poziomu 34 proc. zadłużenia w walutach zagranicznych do 30 proc. przy perspektywie 2020 r. Gdybyśmy tylko rolowali nasz wierzytelność, a nie zaciągali nieznanego, to ten poziom osiągnęlibyśmy już w 2018 roku kalendarzowego - mówi Piotr Nowak, wiceminister finansów.

Według danych resortu finansów dług publiczny przekroczył 900 mln zł, a tzw. prędkościomierz Balcerowicza w Warszawie pokazał obecnie ponad bilion zł. Wiceminister Nowak uważa, że wówczas nie jest problem. - Jeśli chodzi o zadłużenie krajów, to rozmawia się o liczbach względem PKB. Polska ma dług po wysokości około 50 proc. PKB. Jesteśmy na bezpiecznych poziomach - umożliwia.

Uważa, że wspólnicy bardzo dobrze oceniają zręczność kredytową Polski, dobrze mogą mieć też odbierać duże wydatki rządowe na program Familia 500 plus.

Mimo że koszt programu wówczas ponad 1 proc. PKB, bez niego mielibyśmy brak na poziomie ok. dwóch proc. PKB. Inwestorzy doświadczają, że to inwestycja w kapitał ludzki. Wiedzą, iż to nie są finanse przejedzone i zmarnowane.

Polska jak frankowicze? Jak wiele polskiego długu jest przy obcych walutach

W tym roku kalendarzowego Polska ma pożyczyć równoważność w walutach w wysokości nieco ponad 6 mld euro. - W tym 4, 5 mld euro z rynku, a resztę z międzynarodowych instytucji pieniężnych, tj. EBI czy Banku Światowego. Musimy pamiętać, że finansowanie w walutach wydaje się być dla nas dużo tańsze niż w złotych a mianowicie wyjaśnia Nowak.

Czy dostrzega tu analogię do odwiedzenia frankowiczów, którzy też zadłużali się w walucie, licząc, że koszty będą niższe? - Jeżeli założymy, że finansowanie w euro wydaje się tańsze rocznie o dwóch, 5 proc., to poprzez 10 lat daje 25 proc. Nawet gdyby złocisty się przez te 10 lat osłabił o 25 proc., to wyszlibyśmy dzięki zero - twierdzi Nowak.

Tagi: dług PKB ministerstwo finansów Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z