Ekonomista ma dla przedstawienie premierowe Morawieckiego złą wiadomość. "Te dane są bardzo niepokojące"

Dom - Finanse - Ekonomista ma dla przedstawienie premierowe Morawieckiego złą wiadomość. "Te dane są bardzo niepokojące"

13.09.2019-665 widoki -Finanse

Inwestycje prywatne w dół. Będą dane z Banku Millennium

- To, że spółki wstrzymują inwestycje, wiemy. Ale ujemna dynamika inwestycji lokalnych firm prywatnych jest niesłychanie niepokojąca (w 1 kw. 2018 r. spadek na temat 6, 7 proc. r/r). Inwestycje sektora prywatnego ratują firmy zagraniczne, czyli ów, które najbardziej drenują polską gospodarkę - wylicza dzięki Twitterze Grzegorz Maliszewski, podstawowy ekonomista Banku Millennium. Wyciągnięte przez niego dane wówczas poważne ostrzeżenie dla realizacji Planu Morawieckiego.

To już kolejna wiadomość wraz z niwy polskich inwestycji, która powinna szczególnie niepokoić rządzących. Wcześniej pisaliśmy, że wedle szacunków ekonomistów Credit Agricole cykl inwestycyjny w własnym kraju będzie dość zwięzły. Niebezpieczna seria danych kłóci się z zapowiedziami ekipy Zjednoczonej Prawicy, która oczywiście wzrost krajowych inwestycji postawiła sobie za jeden wraz z głównych celów gospodarczych.

Inwestycje w Polsce stale nie tak dobre, jakbyśmy chcieli

Przypomnijmy, że na samym początku rządzenia Mateusz Morawiecki mówił, że do finiszu dekady stopa inwestycji, czyli relacja nakładów do PKB, wrośnie do 25 proc. Później w Planie w rzecz odpowiedzialnegro Rozwoju tę datę przesunięto na wystarczy 2025 r. Z transportu resort finansów w Aktualizacji planu konwergencji z kwietnia tego roku zapisał, hdy do 2020 r. stopa inwestycji wyniesie 20, 3 proc., a do ukończenia tego roku 18, sześć proc.

Rzeczywistość aczkolwiek rozbiega się z tymże, czego życzyliby sobie politycy. Pierwsze trzy miesiące tegoż roku przyniosły przyspieszenie dynamiki inwestycji do 8, jednej proc., jednak jak wskazują ekonomiści, to jeden wraz z najgorszych wyników w rejonie (np. na bliskich mnie Węgrzech urosły o 17, 3 proc. ) i znaczy, że prywatni przedsiębiorcy wciąż są zawieszeni w letargu. Dane podane przez Grzegorza Maliszewskiego potwierdzają to zjawisko.

Pochodzą one od momentu firm zatrudniających powyżej pięćdziesiąt pracowników, które znajdziemy przy bazie Pont Info.

Inwestycje prywatne krajowe przy dół. Grzegorz Maliszewski tłumaczy, co się dzieje

Rozłóżmy dzięki części pierwsze wpis profesjonalisty Millennium. Dlaczego obserwujemy tego rodzaju załamanie inwestycji w firmach krajowych?

Według Maliszewskiego może to być skutek niepewności prawno-instytucjonalnej, którą spółki zgłaszają już od dawna.

- Co do przyczyn niechęci przedsiębiorców do angażowania się w projekty inwestycyjne możemy jedynie spekulować. Jednak na pewno wskazane jest w tym kontekście wyszczególnić kwestie podatków, regulacji, tegoż, co dzieje się przy polityce. Przedsiębiorcy podczas rozmów zwracają uwagę na ów sprawy - zaznacza po rozmowie z Business Insider Polska ekonomista.

Związane z