Klinika onkologiczna żony posła PiS walczy o przetrwanie

Dom - Finanse - Klinika onkologiczna żony posła PiS walczy o przetrwanie

06.07.2019-554 widoki -Finanse

Centrum Medyczne «Małgorzata» walczy o przetrwanie

Bankrutująca klinika onkologiczna, należąca do żony posła PiS Andrzeja Sośnierza, pozyskała sprzymierzeńca. Pomocną dłoń wyciąga firma windykacyjna Agape Finanse, która to złożyła ofertę odkupienia udziałów w Centrum Medycznym „Małgorzata” (CMM), by doprowadzić do wdrożenia w klinice systemu naprawczego. Jak zwykle aczkolwiek diabeł tkwi w elementach.

- W imieniu Agape Finanse Sp. wraz z o. o. chciałbym zaproponować Państwu współpracę polegającą dzięki wykupie przysługujących Państwu sekcji w Centrum Medycznym „Małgorzata” [... ]. Proponujemy 10 zł za którykolwiek udział. Termin płatności po dniu podpisania umowy – czytamy w liście przesłanym do poszczególnych spółek celowych funduszu InMedica FIZ.

Akcja - restrukturyzacja

Dla przypomnienia: na początku grudnia 2017 roku pisaliśmy, że Środku Medyczne „Małgorzata” (CMM) bankrutuje, a klienci funduszu, który to w tę prywatną lecznicę zainwestował około 8 mln zł, nie mogą odzyskać wpłaconych pieniędzy. Z obowiązującej wyceny certyfikatu InMedica FIZ wynika, że aktywa funduszu mają wartość… ujemną. Przy portfelu są same zobowiązania na łączną kwotę niemalże 1, 6 mln zł. W rezultacie, cena poszczególnego certyfikatu również jest ujemna i wynosi -13, 85 zł.

Saturn TFI, czyli podmiot zarządzający funduszem twierdzi, że winę za straty ponosi Małgorzata Anykiel - Sośnierz. Składa dlatego zawiadomienie do prokuratury, oskarżając ją o wyprowadzanie kasy z centrum medycznego. Przedstawicielka CMM uważa, iż problemy kliniki są pokłosiem wprowadzenia w 2015 r. tzw. pakietu onkologicznego, który spowodował, że drastycznie spadły wyceny procedur medycznych (niektóre nawet o 67 proc. ). Skarży się również, że na żadnym kroku działalności, nie otrzymała ona potrzebnego wsparcia ze witryny przedstawicieli funduszu, mimo hdy o tę pomoc prosiła.

Dziś w sporze tym pojawia się następny podmiot – Agape Pieniądze. Firma zajmująca się m. in. windykacją i kupnem wierzytelności deklaruje, że chce pomóc Małgorzacie Sośnierz w ratowaniu onkologicznej kliniki. Zaproponowała zatem, że odkupi udziały CMM od funduszu na 10 zł za sztukę. Magdalena Surowiec z spółki Agape Finanse, która od miesiąca jest równocześnie członkiem Rady Nadzorczej CMM, wyjaśnia, że obecnie klinika onkologiczna jest sparaliżowana. Jej w mniemaniu restrukturyzacja kliniki jest blokowana przez fundusz InMedica.

- Tymczasowy nadzorca sądowy, obejmując spółkę w zamysle zabezpieczenia majątku dłużnika, wypowiedział wszystkie kontrakty z NFZ, umowy o pracę i tym podobne. Ale program naprawczy ciągle da się wdrożyć. Trzeba tylko chęci. A tej brakuje po stronie funduszu – mówi Magdalena Surowiec.

Przedstawicielka Agape Pieniądze wyjaśnia, że program naprawczy zakłada przede wszystkim wznowienie kontraktu z NFZ i zredukowanie kosztów, ale też odbudowanie zaufania wśród lekarzy. Uważa, że można byłoby też porozumieć się z wierzycielami w celu rozłożenia deklaracji na raty.

Sprzeczne interesy

Sęk jednak w tymże, że te 10 złotych oferowane przez Agape Pieniądze to zaledwie jedna dziesiąta ceny, jaką przed kilkoma laty inwestorzy płacili zbytnio certyfikat funduszu InMedica FIZ. Magdalena Surowiec przypomina aczkolwiek, że bieżąca wycena certyfikatów ma wartość ujemną, dlatego jej zdaniem cena po ofercie jest uczciwa.

Mariusz Kowolik, radca legalny w kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, która reprezentuje część klientów inMedica FIZ, uważa z kolei, że ta propozycja może potencjalnie przynieść przewaga wyłącznie zarządzającym kliniką, bo dzięki temu pozbywają się oni wspólnika, spośród którym są w sporze.

- W takim wypadku należy zatem sprawdzić również to, czy jak i również w jakim stopniu podaż Agape Finanse jest powiązana z zarządzającymi kliniką i na tej podstawie określić, czy przyjęcie tej propozycje będzie korzystne z punkciku widzenia interesów uczestników funduszu - mówi mec. Mariusz Kowolik.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Saturn TFI, ale do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Związane z