Inwestowanie w akcje technologiczne

17.02.2021
Category: Mieć Pewność

Sektor technologii jest rozległy i obejmuje między innymi producentów gadżetów, programistów, dostawców usług bezprzewodowych, usługi przesyłania strumieniowego, firmy półprzewodnikowe i dostawców usług w chmurze obliczeniowej. Każda firma, która sprzedaje produkt lub usługę mocno nasyconą technologią, prawdopodobnie należy do sektora technologicznego.

Pięciu gigantów technologicznych, którzy tworzą znaczną część indeksu S&P 500.

Więcej firm korzysta z technologii sztucznej inteligencji, aby wykorzystać zdolność komputerów do naśladowania ludzkiego uczenia się.

Internet rzeczy to rosnąca kolekcja przedmiotów codziennego użytku podłączonych do internetu.

Firmy, które projektują i produkują chipy komputerowe wraz z innymi podstawowymi komponentami technicznymi.

Firmy programistyczne coraz częściej przechodzą na model oprogramowania jako usługi, w którym klienci kupują subskrypcję programu zamiast jednorazowej licencji. To generuje stałe przychody dla firmy programistycznej.

Cały ten sprzęt zasilają chipy półprzewodnikowe. Firmy zajmujące się półprzewodnikami projektują i / lub produkują jednostki centralne, procesory graficzne, układy pamięci i szeroką gamę innych układów, które znajdują zastosowanie we współczesnych urządzeniach.

Firmy telekomunikacyjne świadczące usługi bezprzewodowe są częścią sektora technologicznego. Podobnie firmy zajmujące się strumieniową transmisją wideo, które zapewniają łatwy dostęp do wysokiej jakości treści; podobnie jak dostawcy usług w chmurze, którzy obsługują te usługi przesyłania strumieniowego.

Firmy sprzętowe

Projektują i budują takie urządzenia jak:

 • Komputery osobiste
 • SmartfonyMonitory fitnessInteligentne głośnikiSprzęt korporacyjny, taki jak serwery i sprzęt sieciowyFirmy programistyczne

  Projektują oprogramowanie działające na sprzęcie, takim jak.

  • System operacyjny
  • Bazy danychOprogramowanie do cyberbezpieczeństwaOprogramowanie zwiększające produktywnośćNajlepsze akcje technologiczne

   Wiele z najbardziej wartościowych firm na świecie to firmy technologiczne. To jedne z najbardziej dominujących i imponujących spółek technologicznych.

   • Amazon.com(NASDAQ: AMZN) to wiodący sklep internetowy i wiodący dostawca infrastruktury przetwarzania w chmurze.
   • Microsoft(NASDAQ: MSFT) to dominująca firma programistyczna znana z systemu operacyjnego Windows dla komputerów osobistych i oprogramowania biurowego.Apple(NASDAQ: AAPL) produkuje iPhone’a, iPada i komputery Mac. Silna lojalność klientów zapewnia wielu powracających klientów.Intel(NASDAQ: INTC) to jedna z największych firm półprzewodnikowych na świecie. Firma Intel projektuje i produkuje procesory do komputerów osobistych i serwerów, a także specjalne chipy do zastosowań takich jak sztuczna inteligencja.Cisco Systems(NASDAQ: CSCO) jest dominującym dostawcą sprzętu sieciowego dla przedsiębiorstw, który stanowi podstawę Internetu.Netflix(NASDAQ: NFLX) jest liderem w branży strumieniowego przesyłania wideo, wydaje miliardy dolarów każdego roku na treści, aby utrzymać stale rosnącą bazę subskrybentów.Facebook(NASDAQ: FB) to największa firma zajmująca się mediami społecznościowymi, z ponad 2 miliardami aktywnych użytkowników dziennie na Facebooku, Instagramie, Messengerze i WhatsApp.Alphabet(NASDAQ: GOOG) (NASDAQ: GOOGL) to firma macierzysta giganta wyszukiwania internetowego Google i popularnego systemu operacyjnego Android dla smartfonów.Facebook, Amazon, Apple, Netflix i Alphabet (Google) są czasami grupowane razem jako akcje FAANG. Firmy te dominują w swoich branżach, a ich akcje przyniosły imponujące zyski w ciągu ostatnich kilku lat.

    Skutki pandemii COVID-19

    Pandemia była mieszanką dla branży technologicznej. Amazon prosperował, ponieważ konsumenci mocno przesunęli się w kierunku handlu elektronicznego, a wyższa sprzedaż z łatwością zrównoważyła dodatkowe koszty związane z pandemią. Microsoft również radził sobie dobrze, napędzany popytem na oprogramowanie do współpracy, urządzenia, gry i usługi przetwarzania w chmurze, ponieważ ludzie spędzają więcej czasu w domu.

    Apple poradził sobie z tym kryzysem, częściowo dzięki środkom stymulacyjnym przyjętym przez Kongres, a częściowo dzięki wprowadzeniu na rynek przystępnego cenowo iPhone’a SE. Drogie urządzenia Apple cieszą się popytem pomimo bardzo niepewnego otoczenia gospodarczego.

    Wysoki popyt na urządzenia pomógł również firmie Intel, a sprzedaż laptopów rośnie, gdy ludzie pracują w domu. Działalność firmy Intel w zakresie centrów danych jest kolejnym beneficjentem, ponieważ klienci kupują wydajne chipy serwerowe do obsługi usług w chmurze.

    Cisco nie miał tyle szczęścia. Podczas gdy działalność firmy w zakresie wideokonferencji kwitnie, podstawowa działalność w zakresie sprzętu sieciowego ucierpiała, ponieważ klienci wycofują się z wydatków. Podczas gdy pandemia szkodzi firmie Cisco w perspektywie krótkoterminowej, przejście w kierunku handlu elektronicznego i pracy z domu może ostatecznie zwiększyć popyt na sprzęt sieciowy w dłuższej perspektywie.

    Netflix odnotował szybki wzrost liczby użytkowników podczas pandemii, ponieważ ludzie zostali w domu. Firma musiała tymczasowo wstrzymać produkcję wszystkich programów, ale to nie powstrzymało ludzi przed rejestrowaniem się w usłudze.

    Zarówno Facebook, jak i Alphabet zależą od sprzedaży reklam, więc gwałtowny spadek liczby reklam z branż dotkniętych kryzysem, takich jak podróże, zaszkodził obu firmom. Facebook radził sobie lepiej, zwiększając sprzedaż reklam w czasie najgorszej pandemii. Alphabet odnotował niewielki spadek przychodów, pierwszy w swojej historii.

    Tylko czas pokaże, jak długofalowe trajektorie tych dużych firm technologicznych zostały zmienione przez pandemię.

    Jak analizować akcje technologiczne

    Dla dojrzałych firm technologicznych, które generują zyski, przydatnym wskaźnikiem jest stosunek ceny do zysku. Podziel cenę akcji przez zysk na akcję, a otrzymasz wielokrotność, która mówi, jak wysoko rynek ceni bieżące zyski firmy. Im wyższa wielokrotność, tym większą wartość rynek przywiązuje do przyszłego wzrostu zysków.

    Wiele firm technologicznych nie przynosi zysków; stosunek ceny do zarobków nie może ich ocenić. Wzrost przychodów ma większe znaczenie dla tych młodszych firm – jeśli inwestujesz w coś niesprawdzonego, chcesz mieć pewność, że ma to solidne perspektywy wzrostu.

    W przypadku nierentownych firm technologicznych ważne jest również, aby wynik finansowy przechodził od strat w kierunku zysków. Wraz z rozwojem firmy powinna stać się bardziej wydajna, zwłaszcza jeśli chodzi o wydatki na sprzedaż i marketing niezbędne do zawierania transakcji. Jeśli tak nie jest lub jeśli wydatki rosną jako procent przychodów, może to oznaczać, że coś jest nie tak.

    Ostatecznie dobra spółka technologiczna to taka, która jest sprzedawana po rozsądnej wycenie, biorąc pod uwagę jej perspektywy wzrostu. Dokładne określenie perspektyw wzrostu jest najtrudniejsze. Jeśli spodziewasz się gwałtownego wzrostu zysków w nadchodzących latach, opłacenie premii za akcje może mieć sens. Ale jeśli mylisz się co do perspektyw wzrostu, Twoja inwestycja może się nie udać.

    Inwestowanie w akcje spółek technologicznych może być ryzykowne, ale możesz zmniejszyć ryzyko, inwestując tylko wtedy, gdy masz pewność, że perspektywy ich wzrostu uzasadniają ich wyceny.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy