Jaki procent twojego wynagrodzenia powinien zostać przeznaczony na kredyt hipoteczny

Jaki procent twojego wynagrodzenia powinien zostać przeznaczony na kredyt hipoteczny
16.10.2020

Jak obliczyć współczynnik kwalifikujący dla kredytu mieszkaniowego

Niezależnie od tego, czy chcesz przejść od wynajmu do posiadania, czy też chcesz zmodernizować swój dom, pierwszym krokiem powinno być ustalenie, na co Cię stać, zarówno pod względem zaliczki, jak i przyszłej miesięcznej spłaty kredytu hipotecznego. Określając, na co Cię stać, musisz wziąć pod uwagę nie tylko spłatę kredytu hipotecznego, ale także wszelkie inne koszty zadłużenia i inne koszty posiadania domu. Chociaż zawsze powinieneś upewnić się, że możesz sobie pozwolić na swój dom w oparciu o swój budżet osobisty, pożyczkodawcy mają ogólne wytyczne, których używają, aby upewnić się, że możesz spłacić swój kredyt hipoteczny.

TL; DR (zbyt długo; nie przeczytałem)

Kwota dochodu, jaką musisz odłożyć na kredyt hipoteczny, jest różna, ale zazwyczaj wynosi od 28 do 35 procent.

Procent spłaty kredytu hipotecznego

Zgodnie z prawem pożyczkodawcy nie mogą zaciągać kredytów hipotecznych, które przekraczają 35 procent miesięcznych dochodów. Na przykład, jeśli Twoja miesięczna pensja wynosi 4000 USD, spłata kredytu hipotecznego nie może przekroczyć 1400 USD. Jednak pożyczkodawcy są zwykle bardziej konserwatywni niż wynosi limit federalny, zazwyczaj utrzymując około 28 procent wynagrodzenia. Tak więc pensja w wysokości 4000 USD zwykle kwalifikuje Cię do miesięcznej spłaty kredytu hipotecznego w wysokości 1120 USD. Jeśli masz kredyt hipoteczny FHA, Twój pożyczkodawca może wzrosnąć do 31 procent, a nawet 33 procent, jeśli jest to dom energooszczędny.

Inne spłaty zadłużenia

Kredytodawcy zwracają również uwagę na to, ile masz innych długów, decydując, ile możesz wydać na miesięczną spłatę kredytu hipotecznego. Inne spłaty zadłużenia mogą obejmować pożyczki samochodowe, pożyczki studenckie, pożyczki osobiste, a nawet alimenty na dzieci lub alimenty. Zazwyczaj spłaty zadłużenia są uwzględniane tylko wtedy, gdy mają trwać przez 10 lub więcej miesięcy w przód. Na przykład, jeśli zostało Ci tylko sześć miesięcy kredytu studenckiego, te miesięczne płatności nie będą wliczać się do Twojego limitu.

Ogólnie rzecz biorąc, łączne spłaty zadłużenia nie mogą przekraczać 36 procent dochodu. Wyższe limity są dostępne dla kredytów hipotecznych FHA, które zwiększają całkowity limit spłaty długu do 43 procent Twojego dochodu lub 45 procent, jeśli jest to dom energooszczędny. Na przykład, jeśli zaciągasz konwencjonalny kredyt hipoteczny i masz wynagrodzenie w wysokości 4000 USD, ale 400 USD w pożyczce studenckiej, spłata kredytu hipotecznego będzie ograniczona do 1040 USD miesięcznie.

Nie zapomnij o innych wydatkach domowych

Zastanawiając się, ile możesz wydać na kredyt hipoteczny, nie zapomnij o innych kosztach związanych z posiadaniem domu. Na przykład, twój pożyczkodawca będzie wymagał od ciebie utrzymania ubezpieczenia domu, podatków od nieruchomości, a jeśli odłożysz mniej niż 20% zaliczki, prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić za prywatne ubezpieczenie hipoteczne. Dodatkowo, jeśli dom wymaga naprawy lub wymiany sprzętu, musisz za to zapłacić.

Więcej artykułów

Kwalifikowalność do refinansowania kredytu hipotecznego →

Ile powinienem mieć po spłacie kredytu hipotecznego i wydatków? →

Definicja dochodu brutto do kalkulacji kredytu hipotecznego →

  • Biuro ochrony finansów konsumenckich: jak dowiedzieć się, czy stać mnie na zakup domu i zaciągnięcie kredytu hipotecznego?
  • Biuro ochrony finansów konsumenckich: jak zdecydować, ile wydać na zaliczkę
  • Motley Fool: Reguła 28/36: jak wpływa na akceptację kredytu hipotecznego
  • Forbes: Ile miesięcznego dochodu powinienem przeznaczyć na kredyt hipoteczny?

Z siedzibą w Kansas City, Mike specjalizuje się w finansach osobistych i sprawach biznesowych. Pisze od 2009 roku i był publikowany przez „Quicken”, „TurboTax” i „The Motley Fool”.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy