Jakie jest pochodzenie skarbonki?

17.02.2021
Category: Jaka Jest

SPRAWOZDANIE PERSONELU RADY DORADCZEJ STRAIGHT DOPE SCIENCE

Udostępnij tę historię
  • Udostępnij to na Facebooku
  • Udostępnij to na Twitterze
Udostępnij Wszystkie opcje udostępniania dla: Jakie jest pochodzenie skarbonki?Jaka jest historia skarbonki? Dlaczego nie jest to bank dla psa ani dla kota?

Poczekaj, bo to długa, wyboista jazda przez WordLand. Za chwilę zobaczymy nieprzerwany łańcuch od świń do drewna.

Pierwszą rzeczą, którą musimy omówić, jest Wielka Zmiana Samogłosek, która wydarzyła się po angielsku wstecz między Chaucerem a Szekspirem, kiedy w ustach zaczęły dochodzić dźwięki. „Mięso było wymawiane bardziej jak „mate. Wydawaj dźwięki, a zobaczysz, jak większość starszych wymów powstała w głębi ust. Idź, droga, z powrotem, „y było greckim „u i tak wymawiane. Pierwotnie klitajmestra była nazywana „Klootahmnayster, ale dźwięk ewoluował w czasie, przechodząc przez „uh do krótkiego „i do dwóch wariantów długiego „i: dźwięk „ee, który widzimy w „powoli i „ oko dźwięk, który widzimy w„ elektrolicie .

W drodze powrotnej znajdowało się angielskie słowo „pygg, które odnosiło się do pewnej gliny. Służył do wykonywania wszelkiego rodzaju artykułów gospodarstwa domowego, w tym do przechowywania pieniędzy. W czasie, gdy barbarzyńscy Sasi nauczyli się pisać, „pygg prawdopodobnie wymawiano jako rym z „mops, ale wraz ze zmianą wymowy „y, „pygg zaczęto wymawiać jak „świnia, a banki zostały ukształtowany jak świnie jako żart lub z powodu pomieszania znaczenia.

Według Niezwykłego pochodzenia rzeczy codziennych Charlesa Panatiego ludzie oszczędzali pieniądze w kuchennych garnkach i słoikach wykonanych z piggów, zwanych „słoikami pigg… a w XVIII wieku słoik piggów stał się bankiem świń, garncarze po prostu nadawali bankowi kształt swojej potocznej nazwy.

Nawiasem mówiąc, gliniane butelki wypełnione gorącą wodą są nadal używane jako ogrzewanie łóżek w niektórych częściach Wielkiej Brytanii i nazywane są „świniami lub „chińskimi świniami; Eric Bogle napisał o nich piosenkę. Oni też często mają kształt świń jako wizualna gra słów.

Pygg przetrwał w swojej pierwotnej wymowie jako „mops, gliniany odłamek; oraz „młyn do mopsów, mieszalnik używany pierwotnie do gliny. Tutaj ponownie zmieniono pisownię, aby pasowała do nowych pomysłów na pisownię.

OK, potem „bank musi być prosty. Nie tak szybko. Bank pierwotnie oznaczał „ławkę; prawdopodobnie widzisz związek między słowami. Pożyczkodawcy w północnych Włoszech prowadzili kiedyś interesy na otwartych przestrzeniach lub w dużych otwartych pokojach, a każdy pożyczkodawca pracował przy własnej ławce lub stole. Jeśli się „zepsuł, mebel był dosłownie zepsuty, co oznaczało, że nie był już w biznesie.

Inni pożyczkodawcy zrobili coś bardziej zbliżonego do handlu lombardami; Longobardowie, germańskie plemię żyjące w północnych Włoszech, słynęli z udzielania pożyczek pod zastaw i mieli magazyn pełen towarów utraconych i jeszcze nieodkupionych. Doprowadziło to do tego, że magazyny zostały nazwane „pokojami lombardzkimi, ponieważ wyglądały trochę jak lombard. Z biegiem czasu to zamieniło się w „skład drewna. Ahh, tak, ociągając się ze słowami o pieniądzach…

Wyślij pytania do Cecil na adres [email protected]

RAPORTY PERSONELU SĄ PISANE PRZEZ RADĘ DORADCZĄ STRAIGHT DOPE SCIENCE, INTERNETOWĄ POMOC CECIL. Chociaż SDSAB DZIAŁA NAJLEPIEJ, TE KOLUMNY SĄ EDYTOWANE PRZEZ ED ZOTTI, A NIE CECIL, TAK DOKŁADNIE, BY LEPIEJ TRZYMAĆ SKRĘCIE PALCÓW.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy