Agora wypowiedziała umowę Ruchowi. Dystrybutor zapewnia, że "Wyborcza" nie przepadnie z kiosków

Dom - Media - Agora wypowiedziała umowę Ruchowi. Dystrybutor zapewnia, że "Wyborcza" nie przepadnie z kiosków

01.08.2019-157 widoki -Media

Gazeta Wyborcza znika z kiosków Ruchu

Agora wypowiedziała Ruchowi długoterminowe umowy dzięki dystrybucję prasy. Powodem wydaje się zadłużenie dystrybutora wobec wydawcy "Gazety Wyborczej". Ruch zalega także innym wydawnictwom, a wydawca "Super Expressu" złożył nawet wniosek o upadłość firmy.

- Zarząd spółki zdecydował się w ten krok w relacji z problemem z zadłużeniem Ruch wobec spółki. Dane o złożeniu przez wierzycieli Ruch wniosku o anons upadłości Ruch (... ) wskazują, że w rozumnej perspektywie czasowej nie wolno spodziewać się poprawy tej sytuacji - podano w komunikacie Agory.

Wypowiedziane umowy dotyczą dystrybucji "Gazety Wyborczej" w formie zbytu egzemplarzowej i w prenumeracie oraz dystrybucji czasopism po formie sprzedaży egzemplarzowej. Po okresie od stycznia do oporu sierpnia 2018 roku średnio ok. 30 proc. nakładu prasy drukowanej Agory stanowiła sprzedaż dokonywana w punktach Ruchu.

W komunikacie Agory podano, że oddziaływanie rozwiązania umów z Pchnięciem na przychody i rezultat spółki w kolejnych sezonach nie powinien być ważny, ale jest obecnie "trudny do oszacowania". Już po dniu 13 lipca br. Agora dokonała odpisu aktualizującego należności przeterminowanych Ruchu, zagrożonych prawdopodobieństwem nieściągalności - wartość tego odpisu w głównym półroczu 2018 r. wyniosła 16, 3 mln złotych.

Agora nie usuwa dokonania odpisu aktualizacyjnego pozostałych należności Ruchu wobec niej, ale jest zdania, hdy kwoty te nie są wysokie.

Spółka kontynuuje przy tym podjęte funkcjonowania zmierzające do odzyskania należnych jej płatności oraz przyrzeczenia optymalnego poziomu dystrybucji podpisów prasowych, a także transformacji modelu biznesowego działalności prasowej spółki.

Ruch od czasu wielu tygodni negocjuje spośród Izbą Wydawców Prasy spłatę zobowiązań wobec będących własnością pani a firm. W pozostałej połowie sierpnia br. prezes dystrybutora Igor Chalupec ujawnił, że niektórym z wydawnictw Ruch musi zapłacić sumy równe wartości 10 proc. rocznych obrotów między nimi, an innym kwoty na temat wartości nawet 40 proc.

Ruch ma nadzorcę sądowego

Sytuacja zaostrzyła się w zeszłym tygodniu. Spółka Time złożyła do sądu morał o postępowanie sanacyjne wobec Ruchu, a powiązana spośród nią spółka ZPR Publikatory, wydawca dziennika "Super Expressu", złożyła wniosek o upadłość dystrybutora. Sąd Rejonowy w Warszawie połączył oba wnioski i zdecydował wyznaczeniu firmy Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja na tymczasowego nadzorcę sądowego Ruchu.

W przeszły piątek zarząd dystrybutora złożył wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Firma chciałaby ograniczyć działania restrukturyzacyjne wyłącznie do grona największych wydawców, którym spółka jest winna ponad 1 mln złotych.

Problemy z Ruchem ma też spółka Infor Biznes, wydawca "Dziennika Prasa periodyczna Prawnej". Zarząd tego wydawnictwa w czwartek na krytycznej stronie "DGP" ostrzegł nabywców, że w najbliższych dniach tytuł może być trudno dostępny w kioskach Obrotu i prenumeracie realizowanej poprzez tę firmę.

Ruch S. A o kontynuacji współpracy z Agorą

W przesłanym w piątek rano oświadczeniu zarządu Ruch S. Zaś. czytamy, że współpraca spośród Agorą "będzie kontynuowana w podstawie umów krótkoterminowych. Oznacza to, że wydawca zapewni nadział gazet do paragrafów sprzedaży Ruch tak, żeby zabezpieczyć dostępność tytułów gwoli klientów".

[Artykuł zaktualizowany]

Związane z