Akcyza na ów auta ma być obniżona. Polacy wybierają głównie 2 marki

Dom - Moto - Akcyza na ów auta ma być obniżona. Polacy wybierają głównie 2 marki

30.08.2019-278 widoki -Moto

Hybrydy coraz popularniejsze, a projektowane jest obniżenie akcyzy  Moto

Samochody z napędem hybrydowym są w Naszym narodzie coraz częściej kupowane. Liczba ich rejestracji w przeszłym roku wzrosła o więcej niż 76 proc. do 9 tys. 849 sztuk - wynika z najnowszego referatu KPMG i Polskiego Zależności Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) o branży motoryzacyjnej.

Nie wykluczone jednak, że to nie koniec wzrostów, bowiem przygotowany w Senacie plan o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i ustawy - Prawo o ruchu drogowym zakłada, że banderola na pojazdy o napędzie hybrydowym zostanie obniżona na temat 20 proc.

Obniżona akcyza

Senatorowie chcą faworyzować samochody bardziej ekologiczne, w szczególności te z napędem elektrycznym, gdyż projekt zmiany przepisów przewiduje wyłączenie z opodatkowania akcyzą samochodów o napędzie wyłącznie elektrycznym.

Zakaz wyprzedzania. Kierowcy TIR-ów nie zostawiają suchej nitki na tej propozycji

Z raportu KPMG i PZPM wynika, że w ubiegłym roku zarejestrowano 556 pojazdów z napędem elektrycznym, jakie możliwości oznacza wzrost o 65 proc. wobec 2015 r..

W samym jedynie czwartym kwartale 2016 r. rejestracje samochodów osobowych wraz z napędami alternatywnymi (głównie hybrydowymi) były wyższe o 74, 4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Ogółem zarejestrowano trzech tys. 32 auta, przy czym ponad 90 proc. tejże części rynku należało do odwiedzenia dwóch marek: Toyoty i Lexusa.

Według raportu wciąż znacznie więcej aut z napędem alternatywnym nabywają klienci instytucjonalni niż prywatni. Instytucjonalni klienci w przeszłym roku kupili 7 tys. 558 pojazdów z napędem alternatywnym, to wzrost o 82, 6 proc. Z kolei klienci indywidualni zarejestrowali w ubiegłym roku 2 tys. 847 takich pojazdów, jak dało prawie 60 proc. wzrost.

Związane z