Branża motoryzacyjna w Polsce posiada gigantyczne długi

Dom - Motoryzacja - Branża motoryzacyjna w Polsce posiada gigantyczne długi

22.07.2019-142 widoki -Motoryzacja

Długi polskiej branży motoryzacyjnej - dane KRD

Polska branża motoryzacyjna jest obecnie zadłużona na ponad 721, 1-wszą mln zł. Największe długotrwały mają podmioty zajmujące się sprzedażą pojazdów i frakcji (462, 3 mln zł), a najmniejsze sektor produkowaniu (34, 8 mln zł). Z najnowszych danych KRD wynika, że najbardziej zadłużeni są przedsiębiorcy z Województwa mazowieckiego, Śląska i Wielkopolski.

W województwie śląskim ich zobowiązania wynoszą 130, 492 mln zł, w mazowieckim – 121 mln zł, a w wielkopolskim – 77 mln zł. Jeśli chodzi o liczbę dłużników, te trzy regionu plasują się w analogicznej kolejności: w mazowieckim wydaje się ich 3, 9 tys., w śląskim 2, 9 tys. a w wielkopolskim 2, 2 tys.

Długi branży motoryzacyjnej - przyczyna

Według prezesa KRD Adama Łąckiego tak duże zadłużenie branży motoryzacyjnej to wraz z jednej strony efekt zagrożeń wynikających z obsługi kredytów, pożyczek i leasingów, a z drugiej – problemów kontrahentów, z którymi branża współpracuje. "Długi wobec sektora finansowego (firmy windykacyjne, bazy i firmy leasingowe) wynoszą już 66 proc. pełnego zadłużenia branży. Dzięki liście pozostałych wierzycieli znajdują się ubezpieczyciele, handlowcy i pozostali producenci" – wyjaśnił cytowany w raporcie Łącki.

Dodał, że wiele firm ryzykuje na własne życzenie, podpisując umowy z kontrahentami, o których nic nie wie.

Poważnym problemem po motoryzacji jest też egzekwowanie pieniędzy za towary i usługi - wskazał KRD w raporcie. Jak wyliczono, firmy motoryzacyjne mają do odzyskania ponad 150 mln zł. O zwrot pieniędzy muszą się upominać zwłaszcza u przedstawicieli branży handlowej (31, 93 mln zł), transportowej (28, 23 mln zł), budowlanej (22, 13 mln) czy przemysłowej (20, 10 mln. ). Prawie 30 mln zł są im winni koledzy po fachu.

Najwięcej należności do wyegzekwowania posiadają firmy motoryzacyjne na Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce. Na Śląsku wynoszą ów kredyty 130, 492 mln zł, na Mazowszu – 121 mln zł, w Wielkopolsce – 77 mln zł - wylicza KRD.

Polska branża motoryzacyjna - oddziaływanie na gospodarkę

Jak podkreślono w raporcie, polska branża motoryzacyjna odpowiada za ok. 8 proc. PKB i stanowi 13 proc. całkowitego eksportu kraju. Według raportu KPMG, daje zatrudnienie blisko 1, 1 mln osób.

Raport "Napędzana przez wywóz towarów, hamowana przez długi – czyli sytuacja finansowa przy branży motoryzacyjnej" powstał przy oparciu o dane KRD z maja 2018 r. i zawiera informacje tyczące zadłużenia firm motoryzacyjnych w Polsce oraz informacje na temat głównych kategoriach wierzycieli przedsięwzięć motoryzacyjnych.

Związane z