Odliczenia podatkowe; Darowizny samochodów

Odliczenia podatkowe; Darowizny samochodów
16.10.2020

Odliczenie od podatku darowizny samochodu na cele charytatywne nie różni się zbytnio od innych prezentów na cele charytatywne. Dokładne dokumenty są kluczem do wyszczególnienia wszystkich prezentów w sezonie podatkowym. Jednak darowizny w postaci samochodu są nieco bardziej skomplikowane niż większość prezentów charytatywnych, ponieważ wartość samochodu określa konkretną formę, którą należy złożyć w IRS – a wartość samochodu nie zawsze jest oczywista.

Składanie potrącenia podatku od darowizny samochodu

Kiedy składasz swoje roczne zeznanie podatkowe w USA (formularz 1040), będziesz musiał wyszczególnić swoje odliczenia, aby odliczyć darowizny na cele charytatywne. Organizacja charytatywna przekaże Ci potwierdzenie zawierające opis prezentu. Potwierdzenie to należy złożyć wraz z formularzem 1040. W zależności od wartości samochodu mogą być konieczne dodatkowe kroki.

 • Jeśli podarowałeś samochód o wartości poniżej 250 USD , po prostu zapisz prezent w swoich plikach .
 • Jeśli podarowałeś samochód o wartości od 250 do 500 USD , zapisz prezent w swoich plikach i uzyskaj potwierdzenie odbioru od organizacji non-profit .
 • Jeśli podarowałeś samochód o wartości większej niż 500 USD, ale NIE więcej niż 5000 USD , będziesz również musiał wypełnić formularz 8283 Noncash Charitable Contributions Form Form i wypełnić Sekcję A.
 • Jeśli podarowałeś samochód o wartości przekraczającej 5000 USD , musisz złożyć formularz 8283 bezgotówkowej dotacji na cele charytatywne i wypełnić sekcję B. Wymagana jest również pisemna wycena samochodu od wykwalifikowanego rzeczoznawcy.

Pełny opis wymagań IRS jest dostępny w ich poręcznym przewodniku.

Wymagania dotyczące Twoich akt

Twoje dane powinny zawierać następujące informacje:

 • Nazwa i adres na cele charytatywne.
 • Data darowizny.
 • Miejsce gdzie wygrałem samochód.
 • Opis samochodu.

Określanie wartości ofiarowanych samochodów

To, ile możesz odliczyć za swój pojazd, zależy od tego, jak organizacja charytatywna traktuje Twój pojazd po przekazaniu go – tj. Czy sprzedaje go z zyskiem brutto, czy też wykorzystuje go do innych celów. W takim przypadku skorzystasz z uczciwego rynku wartość.

Organizacja charytatywna będzie zobowiązana do poinformowania Cię, czy odliczenie powinno opierać się na przychodach brutto, czy na godziwej wartości rynkowej. Zasady są również ładnie opisane w przewodniku IRS.

Wpływy brutto

Kiedy oddajesz swój samochód na cele charytatywne, a organizacja charytatywna sprzedaje Twój samochód – co zdarza się w większości przypadków – wartość Twojego darowizny na samochód to przychody brutto z organizacji charytatywnej otrzymanej po sprzedaży Twojego samochodu. Kwota ta zostanie wymieniona w podziękowaniu otrzymanym od organizacji charytatywnej i stanie się kwotą potrącenia .

Uczciwa wartość rynkowa

Istnieją wyjątki od reguły dotyczącej dochodów brutto; obejmują one:

 • Organizacja charytatywna planuje skorzystać z samochodu .
 • Organizacja charytatywna zamierza dokonać znacznych ulepszeń pojazdu.
 • Organizacja charytatywna planuje sprzedać lub przekazać pojazd komuś potrzebującemu za wartość niższą niż godziwa wartość rynkowa .

W przypadku wyjątku możesz odliczyć godziwą wartość rynkową swojego samochodu – cenę, po której mógłbyś sprzedać swój samochód stronie prywatnej (nie dealerowi).

Aby obliczyć godziwą wartość rynkową swojego samochodu, zacznij od jego wartości księgowej. Usługi takie jak Kelly Blue Book oferują kalkulatory online, które pomagają oszacować wartość księgową Twojego samochodu. To dobre miejsce, aby uzyskać ogólne informacje na temat wartości Twojego samochodu.

Gdy masz już dobre oszacowanie wartości księgowej, możesz określić godziwą wartość rynkową. Czy kalkulator wziął wszystko pod uwagę? Na przykład, czy potrzebne są drogie naprawy, które obniżą wartość twojego samochodu? Jeśli tak, musisz odjąć to od wartości księgowej, aby zbliżyć się do godziwej wartości rynkowej.

UWAGA : Jeśli oświadczenie organizacji charytatywnej wskazuje, że samochód zostałsprzedany za 500 USD lub mniej, możesz odliczyćniższą kwotęz:

 • Godziwa wartość rynkowa.

  LUB
 • 500 $.

Przykłady darowizn na samochód

Aby pomóc w wyjaśnieniu procesu darowizn i potrąceń, oto kilka przykładów ogólnych scenariuszy, które mogą się zdarzyć, gdy ktoś przekazuje swój pojazd organizacji charytatywnej.

PRZYKŁAD 1

Sally podarowała samochód swojej lokalnej organizacji ratowniczej zwierząt. Sprawdziła w Internecie wartość księgową swojego samochodu, który był wart 1800 dolarów na sprzedaży prywatnej imprezie. Jej samochód był w całkiem niezłym stanie, ale potrzebował ukończenia 500 $ karoserii. Dlatego godziwa wartość rynkowa jej samochodu wynosiła 1300 USD.

Sally prowadziła rejestr swoich badań dotyczących wartości swojego samochodu, informacji o organizacji non-profit i prezentu dla niej. Otrzymała list z organizacji charytatywnej, w którym potwierdzono jej prezent o wartości 1300 dolarów i poinformowano ją, że planują używać jej samochodu przez rok do odbierania i dostarczania porzuconych lub chorych zwierząt. Organizacja charytatywna przyznała również, że nie sprzedadzą samochodu przez co najmniej rok.

Kiedy Sally złożyła podatki następnej wiosny, wyszczególniła odliczenia, w tym prezent na samochód w wysokości 1300 dolarów. Złożyła również formularz 8283 z wypełnioną sekcją A, wraz z potwierdzeniem od organizacji charytatywnej.

PRZYKŁAD 2

Gina przekazała swój samochód lokalnemu schronisku, które pomaga bezdomnym. Samochód Giny był wart 7 000 dolarów, ale organizacja charytatywna sprzedała go za dochód brutto w wysokości 5500 dolarów – w związku z tym odliczenie Giny nie może przekraczać 5500 dolarów. Złożyła również formularz 8283 z wypełnioną sekcją B, wraz z potwierdzeniem od organizacji charytatywnej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy