"Kwitnąca gospodarka warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej". Expose premiera Morawieckiego

Dom - Polityka - "Kwitnąca gospodarka warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej". Expose premiera Morawieckiego

28.07.2019-549 widoki -Polityka

Expose Mateusza Morawieckiego

- Ten rząd jest rządem kontynuacji, który będzie wspierał polskie rodziny - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wstępie expose, które wygłasza przy Sejmie. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego gabinetu zaplanowano we wtorek na temat północy.

- Będziemy kontynuowali nasze programy społeczne. Co więcej będziemy gryzie rozwijali i wzmacniali - mówił na wstępie Morawiecki i dodawał, że "kwitnąca gospodarka jest warunkiem przewodzenia szczodrej polityki społecznej".

– Rząd nie wydaje się od administrowania, ale od czasu rządzenia – mówił premier Morawiecki. – Rozumiem wówczas tak, że musimy ustalać ambitne cele – tłumaczył. Zdaniem Morawieckiego rządowi PiS daleko jest szczególnie do neoliberalizmu, jak i socjalizmu. – Chcemy łączyć konkurencję wraz ze współpracą – mówił.

Premier dodawał też, iż nie zawsze im więcej praw i ustaw, o tyle lepiej dla obywateli. – Sercem naszej filozofii gospodarki kraju sa mikro-, małe i średnie firmy – powiedział premier Morawiecki. – Wkrótce uprościmy dla nich zasady –dodawał. Nawiązywał tym samym do przygotowywanej Konstytucji Biznesu, która naśladować ma przy pewnych względach "ustawę Wilczka". Wedle tym drugim dokumentem - sprzed prawie trzydzieści lat - uznawano, hdy "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone". Premier dodał też, iż rząd dalej podnosić stanie się płacę minimalną.

Zdaniem premiera Morawieckiego trwająca dziś rewolucja technologiczna to ogromna szansa dla Polski. –Polityka gospodarcza zadecyduje, czy za 10 lat Polska zostanie producentem wysokiej technologii czy jedynie rynkiem zbytu gwoli zagranicznych firm – gadał.

Kluczowe punkty rozwoju

Premier wyznaczył też kluczowe punkciku rozwoju, odpowiadające kolejno resortom. Pierwszym takim punktem ma być poprawa służby stanu zdrowia. – Nie ma stosownego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej – mówił jak i również zapowiedział, że w przeciągu najbliższych lat rząd potrzebuje, by 6 proc. PKB trafiało właśnie na służbę zdrowia. – To odpowiedź na słuszne wymogi pacjentów i personelu leczniczego - tłumaczył premier.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dwa projekty zdrowotne: powstanie narodowego instytutu onkologii jak i również narodowego programu zdrowia kardiologicznego. Wspierać ma to cyfryzacja służby zdrowia.

Drugim punktem rozwoju jest poprawka środowiska. Premier Morawiecki zwracał uwagę na problem smogu. Rząd zamierza wprowadzić program wsparcia dla najuboższych, "których nie stać na uszczelnienie domu i na porządne nietrujące paliwo".

Premier zaznaczał też, że rząd zwracać będzie uwagę w dywersyfikację źródeł energii. Chwalił budowę gazoportu w Świnoujściu i zapowiadał podobne inwestycje. Liczy na budowę zjednoczeń gazowych z Norwegią.

Polska wielkich projektów

– Umieszczamy na Polskę wielkich planów – mówił premier Morawiecki i tłumaczył, że jednym z takich projektów wydaje się budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zaznaczał, że chce, żeby Polska dysponowała najnowocześniejszym dojazdem w Europie. Zakłada rozbudowę sieci kolejowej, ale też inwestycje w transport autonomiczny i kolej próżniową. Dodawał też odbudowę portów morskich i rozbudowę sieci tras. Powiedział, że rząd przeznaczy na to więcej nakładów.

– Liczę dzięki bliską współpracę ze wszelkimi samorządami. Czas dzięki regionalne strategie odpowiedzialnego rozwoju. Będę osobiście zaangażowany (... ) w rozwój Polski lokalnej, Polski samorządowej – powiedział Morawiecki.

Premier mówił też, że za kilka kwartałów – ale nie poznaliśmy konkretniejszej daty – oddane pozostaną do użytku pierwsze apartamentu mieszkalnego z programu Mieszkanie Oraz. Dla seniorów i rencistów zapowiedział program Przyjazna Nasze państwo - nie znamy także póki co żadnych konkretów.

Głosowanie nad wotum powierzenia dla Rady Ministrów odbędzie się po północy.

Na sali plenarnej expose wysłuchał prezydent Andrzej Dudarz oraz m. in. przedstawiciele duchowieństwa oraz korpusu dyplomatycznego.

W poniedziałek w Dworu Prezydenckim prezydent Duda wyznaczył rząd Morawieckiego. Była premier Beata Szydło została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie. Morawiecki, poza stanowiskiem prezesa Wskazówki Ministrów, objął funkcje szefa resortów: rozwoju i zasobów.

Rekonstrukcja rządu dzięki początku roku

– Jestem niemal pewien, że rekonstrukcja rządu zostanie przeprowadzona na początku przyszłego roku - przy styczniu; wydaje mi się, że zmiany będą dosyć głębokie - powiedział przy TVP Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Zapytany, którzy ministrowie zostaną "wymienieni", odpowiedział: "Wchodziłbym tutaj w funkcje premiera - którym nie zaakceptować jestem - gdybym zechciał wymieniać jakieś nazwiska, lecz mam wrażenie, że zmiany będą dosyć głębokie".

[artykuł aktualizowany]

Związane z