Te własności osobowości predysponują do pozostania liderem

Dom - Rozwoj osobisty - Te własności osobowości predysponują do pozostania liderem

05.07.2019-759 widoki -Rozwoj osobisty

Cechy osobowości lidera

Nie dzierży magicznej formuły, która pomogłaby przewidzieć np. czy ktoś zostanie prezydentem. Ale testowania wskazują, że jest parę cech osobowości, które zwiększają prawdopodobieństwo tego, że ktokolwiek, kto je posiada, stanie na czele firmy bądź rządu. Badanie na ów temat przeprowadził zespół psychologów pod kierunkiem Timothy’ego Judge’a w 2002 roku.

Judge i jego ludzie wzięli pod lupę tak zwanym. "Wielką Piątkę", czyli tego rodzaju cechy jak:

 • otwartość na nowe doświadczenia
 • sumienność
 • przychylne podejście do innych
 • ekstrawersja, czyli cecha osób, które łatwo wyrażają myśli jak i również uczucia, nawiązują kontakty z innymi, mają silną potrzebę działania i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym
 • neurotyzm

Charakter prawdziwego lidera

To właśnie ów cechy można zaobserwować u różnych typów liderów. Wraz z badań Judge'a wynika, hdy cechą najmocniej świadczącą na temat przyszłości na czele rządu czy organizacji jest ekstrawersja, a najsłabiej - przychylne nastawienie do innych, rozumiane jako bycie miłym i sympatycznym dla wszystkich, poniekąd gdy należy kogoś skrytykować.

Badania wskazują, że predyspozycje do bycia liderem najłatwiej ocenić przez pryzmat takich cech jak ekstrawersja. Kiedy rozłożyli ekstrawersję na czynniki pierwsze, dostrzegli, że to ludzie towarzyscy i skłonni do dominacji mają większe szanse w objęcie gdzieś władzy.

To ma sens, bo ludzie towarzyscy i posiadający dominującą osobowość, gdy przebywają w grupie, najczęściej emanują pewnością siebie. Wysyłają sygnały, że są kimś ważnym i w a sposób zdobywają szacunek innych.

Drugą cechą – wskaźnikiem tego, że jakiś człowiek ma predyspozycje, by pozostawać liderem - okazała się sumienność. Przywódcami zostają ludzie zorganizowani i ciężko pracujący. Kolejną jest życzliwość na nowe doświadczenia. Wówczas według wspomnianych badań wskaźnik równie mocny jak ekstrawersja.

Najsłabszym jest przychylne nastawienie do innych w rozumieniu, które opisywaliśmy powyżej. Rzadko liderami zostają także osoby neurotyczne. Badacze tłumaczą, że osoby, które istnieją miłe i sympatyczne gwoli wszystkich i boją się wyjść przed szereg są też zazwyczaj uległe i mało aktywne, więc bardzo rzadko dochodzą do pozycji liderów. "Ale kiedy już się im to uda, ten typ ludzi ma duże szanse, by mieć wzięcie niż osoby z innymi cechami osobowości" – zaznaczają uczeni.

Warto zaznaczyć, iż jeśli nie odnajdujesz przy sobie cech charakterystycznych dla liderów, nie oznacza to w ogóle, że nie masz szans zostać liderem/liderką. Jest dużo innych badań, które wskazują, że introwertycy mogą stanowić równie dobrymi szefami, jak ekstrawertycy.

Opisywane diagnozowanie pozwala łatwiej przewidzieć szersze trendy społeczne, np. to kto zasiądzie w Białym Domu i dlaczego.

9 cytatów, które po jednym zdaniu przypominają, jak na przykład być dobrym liderem

Tagi: rozwój osobisty Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z