Czy odejść z pracy? Naukowcy ze Stanforda radzą, jak podjąć najlepszą decyzję

Dom - Rozwoj osobisty - Czy odejść z pracy? Naukowcy ze Stanforda radzą, jak podjąć najlepszą decyzję

14.07.2019-359 widoki -Rozwoj osobisty

Czy odejść z pracy? Strategia na podjęcie decyzji

Życie jest za krótkie, żeby tkwić w znienawidzonej pracy, ale też zbyt krótkie, by rzucać się na każdą nową ofertę, by po 2 tygodniach odkryć, że to jednak nie to. Jak dlatego ocenić, czy naprawdę trzeba odejść z pracy? Sposób na tek krok dają Dave Evans i Bill Burnett po swojej książce "Designing Your Life" ("Zaprojektuj swoje życie").

Obaj to profesorowie na Uniwersytecie Stanforda: Burnett jest dyrektorem Programu Wzornictwa uczelni, zaś Evans... zakładał giganta gier wideo a mianowicie Electronic Arts. Burnett i Evans odwiedzili Business Insidera w biurze w Nowatorskim Jorku. Przyznali, że nie zaakceptować mają danych dotyczących owego, ile osób odchodzi z pracy zbyt wcześnie, nim nawet zorientują się, czemu tak bardzo jej nienawidzą, ale uważają, że wówczas dość powszechne zjawisko.

Czy powinienem odejść wraz z pracy?

W swojej księdze Burnett i Evans portretują, jak uniknąć pochopnego odejścia z pracy. Nazywa się to metodą "Good Time Journal" ("Dziennik Dobrego Czasu") i składa się z kilku podzespołów.

Po pierwsze, trzeba prowadzić dziennik aktywności, w którym zapisujemy nasze główne działania i w jaki sposób nas angażują i ile mieliśmy w katalogów trakcie energii.

Po drugie, trzeba dokonywać nad pracą refleksji. W tymże celu przeglądamy dziennik aktywności i szukamy schematów albo odchyleń od normy, niespodzianek w naszym własnym zachowaniu. Burnett i Evans rekomendują prowadzić taki dziennik poprzez trzy tygodnie.

Jak to działa w praktyce? Naukowcy podają wzór inżyniera, z którym pracowali. Był bardzo niezadowolony spośród pracy i przez to założył, że nienawidzi inżynierii ogólnie. Po trzech tygodniach z "Good Time Journal" uświadomił sobie jednak, że kocha inżynierską część roboty, w której musi funkcjonować sam i rozwiązywać trudne problemy. Tym, co przy pracy go dobijało, zostały zadania związane z osobami i administracją. Zmienił dlatego pracę - na taką, w której robił jedynie to, co kochał.

Napraw pracę, której nie zaakceptować lubisz

Evans i Burnett uwypuklają jednak, że dzięki katalogów metodzie można nie jedynie stwierdzić, czy powinno się zostawić pracę, ale też naprawić tę, której się nienawidzi.

Zanim wyskoczysz z okna, powinieneś rozejrzeć się dookoła. Czy dzięki pewno nie możesz okazać się szczęśliwszy w miejscu, w którym jesteś? Nie chodzi na temat to, że uważamy to miejsce za lepsze niż ty, ale tak jest po prostu taniej i łatwiej osiągnąć swój zamiar.

Jako przykład takiego działania podają kobietę, która to była przekonana, że nie może już iść dalej przy rozwoju w swojej roboty. Po skorzystaniu z metody naukowców Stanforda stworzyła aczkolwiek Mapę Zaangażowania Energetycznego - wypisała na niej zarówno obowiązki dające jej siłę, jak i ją odbierające. Po zobaczeniu mapy jeden z kolegów pracownicy zapytał, czemu po prostu nie przestanie robić wszystkiego, jak pozbawia ją energii. Faktycznie też zrobiła - jak i również szybko okazało się, iż jest w obecnej robocie o wiele szczęśliwsza. Współpracownicy nawet nie zauważyli, iż nagle przestała robić dużo rzeczy.

Autorzy książki wiedzą jednak, że nie każdy może tak na prostu pozbyć się połówki obowiązków. Twierdzą jednak, hdy powyższy przykład dobrze pokazuje tzw. "job crafting", to znaczy możliwość kształtowania swojej roboty. Termin ten ukuła psycholożka Amy Wrzesniewski jak i również z jej badań powstaje, iż ludzie, którzy aktywnie pracują nad swoim zawodem, są szczęśliwsi i operują efektywniej.

Tagi: robota kariera psychologia Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z