19 rzeczy powodujących raka, z którymi stykamy się bez przerwy

Dom - Rozwoj osobisty - 19 rzeczy powodujących raka, z którymi stykamy się bez przerwy

11.07.2019-774 widoki -Rozwoj osobisty

Co powoduje raka? Najczęstsze składniki rakaotwórcze

Istnieje bardzo wiele typów raka, nie ma też jednej podstawy powstawania tej choroby. Przeważnie czynnikiem sprawczym jest defekt komórek w naszym organizmie - pod wpływem szkodliwej substancji komórka może zacząć działać inaczej niż powinna i przestaje działać po zgodzie z naszym organizmem.

W dużym uproszczeniu - jeśli DNA celi zostaje zniszczone pod wpływem działania jakiejś substancji, telefon komórkowy zaczyna działać inaczej niźli powinna - rośnie, namnaża się i rozprzestrzenia, działając ze szkodą dla działania organizmu.

W mnóstwo przypadkach nasz system ochronny radzi sobie z owymi zbuntowanymi komórkami i dewastuje je, zanim zdążą ów kredyty się przesadnie rozprzestrzenić. Jeżeli jednak układ jest spośród jakiegoś powodu osłabiony (np. z powodu spożywania zbytnio dużej ilości alkoholu), wzrasta rak. Ponadto część z nas rodzi się z uśpionymi genami, które pod działaniem pewnych czynników mogą przeobrazić się w raka.

Przyczyn tej choroby jest wiele, na niektóre nie dysponujemy wpływu. To m. in. obciążenia genetyczne lub składniki, których nie jesteśmy świadomi lub z różnych bodźców nie możemy całkowicie unikać (np. zanieczyszczone powietrze). Są jednakże takie, na które narażamy się sami, często doskonale wiedząc, że stanowią one czynniki rakotwórcze.

Badania pokazują, że wśród najpowszechniejszych czynników powodujących raka będą:

1. Cukier

Od lat wiele badań udowadnia, że istnieje ścisły związek między spożywaniem dużych ilości cukru a zwiększonym ryzykiem zachorowań na raka. Najświeższe informacje o cukrze są jeszcze bardziej niepokojące - otóż okazuje się, że rak lubi używać cukru w charakterze swoistego "paliwa", które pomaga mu w rozwoju.

Foto: Flickr. com/Gunilla G

2. Wysoko przetworzona żywność

Żywność wysoce przetworzona to taka, jaka, nim trafi na nasz stół, jest poddawana obróbkom przemysłowym, dodawane są do odwiedzenia niej różnego typu substancje dodatkowe (m. in. sól, ulepszacze smaku itd. ). Takie pożywienie niewiele ma już wspólnego z przyrodzonym jedzeniem. Osoby, które konsumują nadmierne ilości takie wyrobów, są mocno narażone dzięki zachorowanie na raka.

3. Palenie papierosów

Od lat wiemy, że papierosy mieszczą wiele substancji powodujących raka. Na każdej paczce dysponujemy oznaczenie ostrzegające nas przed tym, że "palenie zabija".

4. Opalanie się bez użycia filtrów przeciwsłonecznych

Nadmierna ekspozycja na słońce wydaje się bardzo niebezpieczna. W każdej sytuacji, kiedy wystawiamy skórę na prmienie słoneczne przez dłużej niż kolejny minut, powinniśmy smarować się odpowiednimi specyfikami. Podczas cieplnych miesięcy powinniśmy stosować kremy z wysokimi filtrami UV każdego dnia.

Związane z