Kto mieczem wojuje... Gazprom przykręcał Europie kurek jak i również odnotował straty

Dom - Surowce - Kto mieczem wojuje... Gazprom przykręcał Europie kurek jak i również odnotował straty

01.08.2019-901 widoki -Surowce

Gazprom sprzedaje Europie mniej gazu  Surowce

W 2014 roku Gazprom zmniejszył wywóz towarów gazu do krajów Unii Europejskiej o 13, 8 proc., do 121, 3 mld metrów sześc., powtarzając wynik z 2010 roku, najcięższy w ostatnich 20 latach.

Informuje o naszym w poniedziałek dziennik "Kommiersant", powołując się na raport rosyjskiego koncernu. Moskiewska czasopismo wyjaśnia, że było wówczas spowodowane przede wszystkim zmniejszeniem o 11 proc. wyczerpania błękitnego paliwa w UE, co natomiast było skutkiem niespotykanie ciepłej pogody.

Pogoda popsuła biznes?

Ukraina uniezależni się od momentu Rosji? Chce powiększyć zapasy gazu i ropy zbytnio 1 mld dol.

"Kommiersant" zauważa, że Gazprom jednakże wniósł własny wkład po ten spadek: w IV kwartale, próbując powstrzymać zwrotne dostawy gazu z Unii europejskiej Europejskiej na Ukrainę, koncern doprowadził do tego, że eksport do krajów związanych z rewersem - do Czech, na Słowację, do Austrii i na Węgry a mianowicie zmalał o 40-60 proc.

Gazprom zanotował spadek zbytu praktycznie do wszystkich państw UE, wszelako najsilniejszy do odwiedzenia tych, które zaopatrują się przez terytorium Ukrainy. Wywóz towarów monopolisty do Włoch zmalał o 14, 4 proc., Francji - 13, dwa proc., Austrii - dwudziestu czterech, 5 proc., Czech a mianowicie 35 proc., a w Słowację - 19 proc.

Znacznie mniejszy spadek Gazprom miał w dostawach do państw zaopatrujących się za pośrednictwem omijających Ukrainę gazociągów Jamał-Europa i Nord Stream. Eksport do Niemiec, które są największym odbiorcą rosyjskiego gazu, zmniejszył się tylko o 3, sześć proc., a do Lokalny - o 7 proc. W wypadku Holandii i Danii rosyjski koncern zanotował nawet wzrost.

Z pominięciem Ukrainy

Gazowe gierki Rosji z Zachodem. Kto wypłynie z nich zwycięsko?

"Kommiersant" tłumaczy, że Gazprom zmienił konfigurację dostaw gazu do odwiedzenia Europy, starając się maksymalnie wykorzystać moce Nord Streamu i Gazociągu Jamalskiego jak i również jednocześnie zmniejszając tranzyt poprzez Ukrainę.

Dla przykładu - Czechy, które jeszcze kilka lat temu całość surowca sprowadzały przez Ukrainę, w tej chwili przestawiły się na dostawy z wykorzystaniem magistrali OPAL, stanowiącej lądowe przedłużenie Nord Streamu. Słowacja, która do 2014 roku otrzymywała błękitne paliwo przez Ukrainę, obecnie połowę importuje przez Czechy.

W rezultacie w 2014 roku tranzyt przez Ukrainę zmalał o 28 proc. - do 62 mld metrów sześc. Analitycy prognozują, że w 2015 r. spadnie do 50 mld metrów sześc.

Na początku stycznia Gazprom ogłosił, że od 2020 roku kalendarzowego chce całkowicie zrezygnować z eksportu przez terytorium Ukrainy.

Związane z