Złodzieje czyhają na swoje pieniądze. Pięć rad, jakim sposobem chronić się przed hakerami

Dom - Tech - Złodzieje czyhają na swoje pieniądze. Pięć rad, jakim sposobem chronić się przed hakerami

12.07.2019-821 widoki -Tech

Co zrobić, by uniknąć ataku hakerów  Tech

W ostatnich kilku tygodniach dociera do nas więcej informacji o atakach hakerskich. Ich ofiarami są m. in. klienci banków. Radzimy co zrobić, by ustrzec się przed nimi jak i również zadbać o bezpieczeństwo własnych danych i systemów. Żeby zastosować podstawowe mechanizmy ochronne, wcale nie trzeba stanowić wysoko wykwalifikowanym ekspertem z branży IT.

1. Aktualizuj system

Bardzo niejednokrotnie hakerzy wykorzystują powszechnie znakomite luki, jakie pojawiają się w systemach. Eksperci INFORMATYKĄ podkreślają, że włamania tuż przy użyciu wyrafinowanych metod zdarzają się bardzo rzadko, natomiast cyberprzestępcy polegają raczej w dobrze im znanych i sprawdzonych „dziurach”.

Producenci systemów mają świadomość istnienia takich ubytków, dlatego też pracują stale nad tym, by je dopracować jak i również uczynić go kompletnym. Toteż tak istotne jest, aby systematycznie aktualizować system operacyjny oraz oprogramowanie, by dopiero co wykryte luki sprawnie i szybko „załatać”.

Rozpatruj, cyberprzestępcy mają nowy strategia. Oszustwo "na prezesa"

2. Zabezpiecz powiązanie Wi-Fi

Niezabezpieczone połączenie Wi-Fi na routerze to rospostarte drzwi dla dowolnego klienta - także potencjalnego hakera. Może on tym rodzajem łatwo podsłuchać połączenie bądź wydobyć hasło.

To jednak nie najpoważniejsze skutki. Jeśli ktoś używając nowego IP dopuści się czynu karalnego, wszelkie konsekwencje sądowe spadną właśnie na cię - nieświadomego właściciela niezabezpieczonej sieci.

3. Używaj silnych haseł

Każde słowo można odgadnąć. Trzeba wyłącznie próbować. Jeśli takich przymiarek podejmie się kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy razy, wydaje się to wówczas dużo w wyższym stopniu prawdopodobne. Taką metodę stosuje właśnie atak „brute force”. Pozwala ona na przetestowanie wielu kombinacji haseł.

Do przechwycenia hasła, używa się często informacje o użytkownikach, które można wraz z łatwością pozyskać na ogólnodostępnych stronach i portalach społecznościowych. W dalszej kolejności hakerzy sprawdzają wariacje słownikowe, natomiast potem losowe.

Hasła powinny zatem być unikalne i nieoczywiste. Lepiej odstąpić z kombinacji typu: „hasło”, "1234", czy imię i nazwisko, ksywka albo nazwę ulubionego zwierzątka. Z doświadczeń wynika jednak, że dużej liczby użytkowników wybiera hasła, które bardzo łatwo odgadnąć.

Korzystasz z tego portalu randkowego? Uważaj, mogłeś romansować z fembotem

4. Zainstaluj antywirusa

Ale nawet najtrudniejsze hasła nie zdołają pomóc i spełnić zadania, jeśli do komputera osobistego przedostanie się wirus. Program antywirusowy jest absolutnym przymusem. Eksperci zalecają wybór ludzi płatnych, jednak pojawia się wiele darmowych programów. Abstrahując od klasycznego antywirusa, warto zatroszczyć się o firewall, który często ulokowany jest w całym pakiecie.

5. Uważaj na podejrzane maile

Codziennie odbieramy sporo wiadomości wysyłanych na skrzynkę elektroniczną. Niektóre trafią od razu do kosza, inne przyciągają naszą uwagę jak i również kuszą nas wygraną, fakturą, ciekawą informacją.

Podejrzany mail, nieznany nadawca i łatwy łup, to trochę co powinno zwiększyć naszą czujność. Prawdopodobnie ktoś właśnie próbuje tym sposobem stosować phishing. To metoda zyskiwania haseł bezpośrednio od internautów, która wykorzystuje specjalnie spreparowane e-maile.

W pierwotnego treści często pojawia się link, po którego kliknięciu, przenoszeni jesteśmy na zakamuflowaną stronę logowania, która niepostrzeżenie pobiera hasło. A stąd już prosta droga gwoli złodzieja, by uzyskać wejście do naszego elektronicznego portfela.

Związane z