Temat: USA. Gospodarka

Dom - Tech - Temat: USA. Gospodarka

20.06.2019-631 widoki -Tech

Antywirusy Kaspersky zakazane w AMERYCE. Firma składa odwołanie do sądu  Tech

  • "To rekord! ". Ambasador NA JUKATAN o handlu z Polską
  • Amerykanie zadowoleni z spotkania w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! "
  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa

Rosyjski producent oprogramowania antywirusowego firma Kaspersky Lab wniósł do amerykańskiego sądu federalnego odwołanie od decyzji Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych zakazującej używania produktów rosyjskiej firmy w sektorze społecznym.

Firma chce obalić zarzuty dotyczące jej rzekomej podatności na wpływy Kremla. Zarzuca też Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego (Department of Homeland Security, DHS), że "opiera się na subiektywnych, nietechnicznych źródłach, choćby takich jak niepotwierdzone jak i również w wielu przypadkach anonimowe doniesienia medialne, zarzuty a także pogłoski". Podstawą do odwołania wniesionego do sądu federalnego ma być "niezgodność spośród konstytucją" decyzji DHS i uniemożliwienie firmie dochodzenia własnych praw.

Silny wyciek haseł i adresów poczty elektronicznej. Sprawdź, czy jesteś na liście

- Chcemy zabezpieczyć swoje upoważnienia, dlatego zwracamy się do sądu - powiedział Jewgienij Kaspierski, założyciel firmy. Wyjaśniając przyczyny złożenia odwołania do sądu dodał, że funkcjonowania władz USA szkodzą sławy jego przedsiębiorstwa. Podkreślił także, że chce, aby sąd uchylił zakaz i oświadczył, że produkty firmy Kaspersky nie stanowią zagrożenia na rzecz bezpieczeństwa amerykańskich systemów informatycznych.

Kaspersky szacuje wartość aplikacji sprzedawanego rządowi USA na 54 tys. dolarów, jakie możliwości ma stanowić 0, 03 proc. całkowitych przychodów ze sprzedaży prowadzonej przez jankeski oddział producenta. Firma zaznacza jednak, że zarzuty zaszkodziły reputacji firmy i przełożyły się na spadek powierzenia konsumentów, co doprowadziło do odwiedzenia obniżenia sprzedaży, a poniekąd wycofania produktów Kaspersky Lab z oferty części sklepów, takich jak Best Buy. Przyczyniło się to do spadku przychodów firmy w USA o 5-8 proc.

Zakaz

We wrześniu jankeski Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) wystosował dyrektywę nakazującą urzędom i państwowym agencjom rezygnację w ciągu 90 dni z oprogramowania antywirusowego rosyjskiej firmy Kaspersky Lab, a również z innych rozwiązań i usług tej firmy.

Taka decyzja DHS wynikała, że rosnących obaw władz USA dotyczących tego, że oprogramowanie Kaspersky Lab może być wykorzystywane przez rosyjski wywiad i zagrażać bezpieczeństwu narodowemu.

Zarówno Kaspersky, jak i władze w Moskwie wielokrotnie zaprzeczały tym oskarżeniom. Producent oprogramowania antywirusowego deklarował również w październiku, że udostępni do audytu niezależnym obserwatorom kod źródłowy programów oraz ich aktualizacje i zasady wykrywania cyberzagrożeń, a także procesy wew. firmy. Przedstawiciele amerykańskich władz uznali to za niewystarczającą gwarancję.

Podobną - jak DHS - rekomendację wydało również FBI dla największych amerykańskich firm, szczególnie w sektorze energetycznym jak i również finansowym, wskazując na zagrożenie aktów sabotażu i kradzieży danych. Zakaz korzystania z produktów rosyjskiej firmy przy amerykańskich agencjach federalnych jest zatwierdzony przez prezydenta AMERYCE Donalda Trumpa we wtorek 12 grudnia.

Na początku grudnia rosyjski producent oprogramowania zapowiedział, że zamknie swoją waszyngtońską siedzibę, planuje jednak pozostać na rynku w Stanach Zjednoczonych jak i również otworzyć biura w Chicago, Los Angeles i Toronto. Założyciel firmy Jewgienij Kaspierski podał wcześniej, że publiczne przychody Kaspersky Lab wyniosą w tym roku przeszło 700 mln dolarów. Z produktów firmy z siedzibą w Moskwie na pełnym świecie korzysta około czterysta mln użytkowników.

W Polsce

Na początku grudnia także polski Centralny Środowisko Informatyki wykluczył z przetargu firmę Kaspersky Services, mimo iż ta zaoferowała najlepsze warunki.

"Przyjęcie oferty naruszałoby bezpieczeństwo publiczne lub istotny interes bezpieczeństwa państwa" - argumentował decyzję ośrodek.

Związane z