Dwie książki, które pomogą lepiej zrozumieć świat technologii, IT i trendy przyszłości

Dom - Technologie - Dwie książki, które pomogą lepiej zrozumieć świat technologii, IT i trendy przyszłości

13.07.2019-483 widoki -Technologie

Cyfrowa transformacja, technologie - książki, które warto przeczytać

Dariusza Piotrowskiego, dyrektora generalnego Dell EMC w Polsce, podczas wywiadu o cyfrowej transformacji, zapytałem również o polecane lektury na ten temat. Książki, które pomogą lepiej zrozumieć przemiany technologiczne zachodzące w świecie jak i również trendy kształtujące przyszłość.

W odpowiedzi usłyszałem 2 tytuły. Jeden z nich rekomendowaliśmy już w Business Insiderze, więc tym w wyższym stopniu warto po tę książkę sięgnąć. Według Dariusza Piotrowskiego książek o cyfrowej transformacji nie ma zbyt wiele, natomiast wiedzy na temat ewentualnych trendów i aktualnych osiągnięć warto szukać w innym źródle.

Zobacz też: Zawód "informatyk" powinien odejść do lamusa. Kogo brak w branży IT? [WYWIAD]

Marcin Walków, Business Insider Polska: Cyfrowa transformacja, rozwój technologiczny - jakie książki poleciłby pan, by zrozumieć ten glob i za nim nadążyć?

Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny Dell EMC w Polsce: Na pewno "Innowatorów" autorstwa Waltera Isaacsona. Ta książka nie mówi o przyszłości, ale opisuje jak kiedyś tworzyliśmy przyszłość, jaką mamy dziś. Na przykład, jak powstał pierwszy komputer, skąd wzięły się na wstępie karty perforowane. Jak się okazuje, z branży tekstylnej i oprogramowania krosen i maszyn włókienniczych.

W tej książce nie dzierży jednej odpowiedzi na zapytanie, czy świat stworzyli wielcy innowatorzy pokroju Thomasa Edisona czy bezimienne zespoły programistów, których wysiłek pozwolił ludzkości polecieć w kosmos, bowiem obliczali trajektorie. "Innowatorzy" pozwalają poukładać sobie świat.

Foto: Wydawnictwo Insignis

To główna książka, co jeszcze zarekomendowałby pan ze swojej biblioteczki?

Jeśli ktoś chce zrozumieć informatykę i przyszłość inżynierii, musi najpierw zrozumieć ludzki umysł. Bardzo fascynuję się książką "Pułapki myślenia" Daniela Kahnemana. Ona z transportu pokazuje, że mamy również gadzi umysł, jak i intelekt wyższego poziomu. Pewne kwestii bowiem robimy w sposób natychmiastowy, reagując podobnie jak na wcześniejszych etapach ewolucyjnego progresu - w sposób odruchowy, a nie wskutek logicznego myślenia.

Nawet w tym momencie, gdy rozmawiamy, skupiamy się równocześnie na wielu sprawach dookoła - ktoś przechodzi korytarzem, ktoś inny przy budynku naprzeciwko zapala blask, na smartfonie pojawia się powiadomienie. A teraz proszę, by zaczął pan odliczać od 1000, odejmując dziewięć.

Foto: Media Rodzina

Tysiąc, dziewięćset dziewięćdziesiąt jeden… dziewięćset… osiemdziesiąt…

I w tym czasie nie zajmuje się mężczyzna już niczym innym. 100 procent pana umysłu jest skoncentrowane za zakupach grupowych prostym, wydawałoby się, zadaniu. Właśnie o tym jest ta książka. Gdy to się zrozumie, to w globie cyfrowej transformacji można się lepiej odnaleźć.

Faktem jest, że nie dzierży zbyt wielu książek o cyfrowej transformacji. Świat ewoluuje tak szybko, że więcej czyta się pojedynczych punktów i na ich bazie buduje obraz rzeczywistości w dobie cyfryzacji. W mnóstwo innych dziedzinach możemy określić takie kamienie milowe, jak na przykład "Trylogia" Henryka Sienkiewicza dla literatury naszej. W przypadku cyfrowej transformacji doradziłbym raczej, by codziennie być na LinkedIn jak i również śledzić dyskusje w swoich sieciach. Książki raczej przedstawiają trendy z przeszłości, dzięki podstawie których przyszłość jesteśmy wstanie ekstrapolować.

Foto: Dell EMC Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny Dell EMC przy Polsce

Związane z