Kryształowe Brukselki rozdane. Kto najskuteczniej zyskuje unijne pieniądze?

Dom - Technologie - Kryształowe Brukselki rozdane. Kto najskuteczniej zyskuje unijne pieniądze?

10.09.2019-591 widoki -Technologie

Innowacje w Polsce. Kryształowe Brukselki 2016

W latach 2014-2020 w ramach programu Horyzont 2020 Polska otrzyma z unijnej biura 136 mln euro. To pieniądze na szeroko rozumiane innowacje, od koncepcji edukacyjne, przez badania i rozwój, na wdrożeniu produktu bądź technologii kończąc.

Kto zdobył najwięcej?

Kategoria: Biznes – wielkie przedsiębiorstwa

KGHM Polska Miedź S. Natomiast. Firma otrzymała nagrodę jako koordynator projektu BIOMOre. Jego celem jest skonstruowanie technologii, która pozwoli wydobywać metale z głęboko położonych złóż. Wartość zdobytego poprzez KGHM finansowania przekracza milion euro. Firma prowadzi równocześnie szereg innych prac badawczych, w oparciu o nowe technologie przygotowuje koncepcję inteligentnej kopalni.

Do rekompensaty w tej kategorii nominowane były m. in. Nokia, Orange Polska, Mostostal Warszawa.

Foto: Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta KGHM chce zrewolucjonizować proces wydobycia metali

Ranga: biznes – małe i średnie przedsiębiorstwa

Synektik S. A. To firma działająca na styku rynków medycznego i IT. Produkuje oprogramowanie, stacje diagnostyczne, radiofarmaceutyki. Statuetkę otrzymała jako koordynator projektu, którego celem jest stworzenie unikatowego w skali świata przybory do oceny przepływu krwi przez serce i diagnostyki chorób wieńcowych. Wówczas pozwoli wcześniej diagnozować zagrożenie zawału serca. Synektik zdobył ponad 3, 6 mln euro dofinansowania.

Do nagrody w tej firm nominowane były m. in. firmy Airoptic, ITTI, Vigo Systems.

Foto: Robert Gardziński / Forum Nasze państwo Agencja Fotografów Cezary Kozanecki, prezes zarządu Synektik podczas debiutu na GPW

Kategoria: nauka - uczelnie

Uniwersytet Warszawski. Jest liderem zarówno pod względem liczby projektów realizowanych w ramach programu Horyzont 2020, jak i wartości dofinansowania. Tej pracownicy są zaangażowani w 20 projektów, koordynują następnych 6. Do UW trafiło 9, 9 mln euro, a granty z wszelkich źródeł stanowią trzecią cząstka całego budżetu uczelni (1, 3 mld zł).

Do nagrody w naszej kategorii nominowane były metrów. in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechniki Wrocławska jak i również Warszawska.

Foto: Jacek Domiński / East News Brama prowadząca na miasteczko uniwersyteckie Uniwersytetu Warszawskiego

Kategoria: nauka - instytuty

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN. Został wyróżniony, za udział w 19 projektach związanych z systemem Horyzont 2020. Jednym spośród jego filarów jest afiliowane przy instytucie Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Oprócz badań przy zakresie telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa instytut prowadzi badania interdyscyplinarne związane z chemią, biologią i bioinformatyką. Wysokość unijnej dotacji przekroczyła 7, 1-wszą mln euro.

Do nagrody w tej kategorii nominowane były m in. Instytut Chemii Fizycznej MĘŻCZYZNA, Instytut Metali Nieżelaznych, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB.

Foto: MOs810/Wikimedia Commons / Business Insider

Kategoria: rekompensaty indywidualne

Prof. dr hab. Mikołaj Bojańczyk, zajmuje się stykiem informatyki i matematyki, w tym dowodzeniem twierdzeń o logice po matematyce. W ramach systemu Horyzont 2020 otrzymał ok. 1, 7 mln euro na rozwój badań naukowych. To jeden z najmłodszych profesorów na UW (rocznik 1977), a również jedyny polski naukowiec, który to otrzymał dwa prestiżowe granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych w kolejnych programach ramowych.

Foto: archiwum prywatne / materiały prasowe Prof. dr hab. Mikołaj Bojańczyk

W tej kategorii nominowani byli m. in. prof. dr hab. Jarosław Horbańczuk, prof. dr hab. Grażyna Ptak, dr inż. Norbert Meyer.

Kategoria: indywidualne rekompensaty wyjątkowe

Prof. dr hab. Janusz Bujnicki, jeden z pionierów bioinformatyki w Polsce. Jest kierownikiem Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej przy Warszawie, jak i również kierownikiem ekipy badawczej na poznańskim Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Statuetkę zdobył za całokształt dorobku, realizację badań, jak i również aktywne udział w grupach eksperckich działających przy Komisji Europejskiej.

Foto: Piotr Małecki / Forum Polska Agencja Fotografów Prof. dr hab. Janusz Bujnicki

Prof. dr hab. Janusz Hołyst. Przełożony pracowni Fizyki w Ekonomii i Naukach Społecznych na Politechnice Warszawskiej. Zajmuje się m. in. fizyką statyczną, sieciami złożonymi (ekonomicznymi i społecznymi), modelowaniem emocji po społecznościach internetowych. Został nagrodzony w uznaniu dla specyficznych zasług jako współzałożyciel jak i również Prezes Krajowej Rady Koordynatorów Projektów Badawczych UE.

Tagi: innowacje Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z