Balcerowicz: Reforma OFE nie pomoże finansom publicznym

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Balcerowicz: Reforma OFE nie pomoże finansom publicznym

23.06.2019-935 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Balcerowicz: Reforma OFE nie pomoże finansom publicznym  Informacje

- Sięganie na nagromadzone środki emerytalne Młodych polaków jest lekarstwem gorszym od momentu choroby - ocenił prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Forum internetowym Obywatelskiego Rozwoju (FOR). a mianowicie Nikt nie ukrywa, hdy zmiany w OFE posiadają ratować system finansów publicznych - wtórował mu Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

- Zawarta przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa ws. Otwartych Funduszy Emerytalnych nie pomoże finansom publicznym - ocenił Balcerowicz na konferencji prasowej. Oświadczył także, że prace morzem zmianami w OFE poprzedziły "fale propagandy", które miały przekonać Polaków, że zmiany w systemie emerytalnym będą konieczne.

Tusk: Odrzucić mamy planu awaryjnego ws. OFE

- Wmawiano nam, że jeżeli ustawa o OFE nie odwiedzi w życie, to zostanie to miało fatalne skutki dla obywateli oraz finansów publicznych. Na szczęście, co pokazują sondaże, nie wszyscy w wówczas uwierzyli - stwierdził Balcerowicz i dodaje, że o ile ustawa o OFE nie zaakceptować uzyskała podpisu prezydenta, nie wydarzyłaby się żadna katastrofa. - Bez zabrania zasobów z OFE nie byłoby żadnej katastrofy, ale bytowałby trochę więcej reform, wskazane jest Polska oczekuje - mówił prof. Balcerowicz.

- Ta ustawa zabiera gospodarności emerytalne Polakom. Sięganie według nagromadzone słodki emerytalne jest lekarstwem gorszym od dolegliwości - ocenił były minister finansów.

Rozczarowanie środowiska

Obecny na konferencji prasowej Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, hdy zarówno on sam, jakim sposobem i środowisko prawnicze wydaje się rozczarowane decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego, który w piątek podpisał ustawę o OFE.

- Prezydent państwa ma szczególną rolę. Musi dbać o porządek konstytucyjny. Trybunał Konstytucyjny jest właśnie po to, aby nie zaakceptować dopuścić do systemu prawnego złych ustaw, a ów decyzja prezydenta może ów system prawny zaburzyć a mianowicie uważa Stępień.

- Główne uzasadnienie dla podpisania tej ustawy, które można było usłyszeć, było takie, hdy są zastrzeżenia konstytucyjne, które powinien rozstrzygnąć TK, lecz (za podpisaniem ustawy a mianowicie red. ) przeważa odmienna wartość konstytucyjna, interesy finansów publicznych. Co do pierwszej tezy - zgadzam się, ale druga jest obłudna - dodał Balcerowicz.

Co się zmieni?

Znowelizowana ustawa o odmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że przyszli emeryci pozostaną mogli decydować, czy wciąż chcą przekazywać część składki do OFE, czy także jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W ów papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie pozostaną mogły już inwestować.

Ponadto przez 10 latek przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS jak i również ewidencjonowane na prowadzonym za pośrednictwem ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur stanie się zajmował się ZUS. Według osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia renty będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Związane z