4You Airlines oszukują ludzi? Urząd Lotnictwa Cywilnego składa wniosek do prokuratury

Dom - Wiadomosci gospodarcze - 4You Airlines oszukują ludzi? Urząd Lotnictwa Cywilnego składa wniosek do prokuratury

14.06.2019-969 widoki -Wiadomosci gospodarcze

4You Airlines oszukują ludzi? Urząd Lotnictwa Cywilnego składa morał do prokuratury  Informacje

Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) skierował do odwiedzenia Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez spółkę 4You Airlines. To drugi konkluzja w tej sprawie. Wcześniej do prokuratury zwrócił się Urząd Ochrony Konkurencji jak i również Konsumentów. Rzecznik prokuratury poinformował TVN24 Biznes i Rzeczywistość, że jeszcze nie zapadła decyzja o wszczęciu śledztwa. Trwa analiza dokumentów.

4You Airlines to firma, która sprzedawała bilety lotnicze bez licencji przewoźnika aeronautycznego. Taką licencję wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Spółka zawiesiła sprzedaż w poniedziałek.

To już drugi wniosek do prokuratury

4You Airlines zawieszają sprzedaż biletów. Decyzja o śledztwie zbyt kilka dni

Zdaniem ULC osoby kierujące 4You Airlines mogły doprowadzić do niepożądanego rozporządzenia mieniem spółki tj. przestępstwa z art. 286 par. 1 Kodeksu Karnego (oszustwa), a także podjęciu przez spółkę działalności gospodarczej jako przewoźnik lotniczy bez wymaganej koncesji i certyfikatu tj. przestępstwa z art. 211 ust. 10 ustawy Prawo lotnicze.

W ub. tygodniu Urząd Ochrony Wojny i Konsumentów skierował do prokuratury wniosek o zbadanie działalności firmy pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa.

Bez licencji i samolotów

"Spółka na przełomie czerwca i sierpnia br. rozpoczęła sprzedaż biletów lotniczych za pośrednictwem strony internetowej, sugerując, że jest przewoźnikiem lotniczym, który rozpocznie loty trzech listopada br. Z informacji, jakie UOKiK uzyskał wraz z Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, iż przedsiębiorca nie jest przewoźnikiem lotniczym, ponieważ odrzucić otrzymał wymaganych prawem papierów: certyfikatu, koncesji oraz upoważnienia na wykonywanie przelotów na oferowane kierunki" - poinformował UOKiK.

Urząd ustalił też, że nie wydaje się być możliwe ich uzyskanie poprzez przedsiębiorcę przed 3 listopada 2014 roku.

W opinii UOKiK nieprawdziwe potrafią być również zamieszczone dzięki stronie internetowej przedsiębiorcy informacje na temat floty, jaką dysponuje. "Spółka informuje, że leasinguje samoloty od ukraińskiego przewoźnika Yanair. Tymczasem wraz z informacji uzyskanych przez urząd wynika, że żaden lokalny przewoźnik lotniczy nie ma zgody na eksploatację statków powietrznych tego przewoźnika, zaś 4You Airlines nie ma uprawnień do zawarcia dokumenty urzędowe leasingu samolotów" - dodał UOKiK.

Związane z