Temat: Energetyka atomowa

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Temat: Energetyka atomowa

02.08.2019-194 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Gdzie polski atom? Grad: trwają badania w dwóch lokalizacjach  Informacje

  • Minister "ostro walczy" o atom
  • Imponujące profity w atomowej spółce
  • Rachunek za polski atom liczony w miliardach. "Rozpiętość wartości jest bardzo duża"
  • Atom na celowniku paliwowego potentata. "Zarząd prowadził takie rozmowy"
  • Polska może mieć chociażby trzy elektrownie jądrowe

- Decyzja Rady Ministrów daje zielone światło gwoli inwestora, żeby mógł niesłychanie intensywnie wchodzić w następne etapy przygotowań do konstrukcji polskiej elektrowni atomowej a mianowicie powiedział w rozmowie wraz z TVN24 Biznes i Rzeczywistość Aleksander Grad, prezes PGE EJ.

We wtorek rząd przyjął program energetyki jądrowej (PPEJ). Dziś odbyła się konferencja przedstawicieli rządu, inwestora i dozoru jądrowego.

Grad ocenił, hdy wczorajsza decyzja rządu "kończy dyskusję w Polsce bądź budować elektrownię jądrową jak i również przenosi ten ciężar dzięki to jak budować i z kim". - Wydaje się być to kluczowa decyzja gwoli spółki celowej, którą kieruję - dodał.

Poinformował, że obecnie prowadzone są badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch lokalizacjach a mianowicie Żarnowiec i Choczewo. a mianowicie Myślę, że między takimi dwoma miejscami będzie rozstrzygnięcie, która lokalizacja jest lepsza z punktu widzenia środowiskowego i biznesowego. Wszystkie działania, które w ciągu najbliższych dniach będą podjęte, będą w tej chwili oparte o te 2-ie lokalizacje - podkreślił.

Zmiana roli

Rząd o programie energetyki jądrowej. Pierwszy blok do 2024

Grad poinformował też, iż od 1 lutego odrzucić będzie już prezesem PGE EJ1, ale zasiądzie w radzie nadzorczej. - Wstąpienie od 1 lutego do rady nadzorczej Tauronu tym zdaniem nie stanowi konfliktu interesu z moją dotychczasową działalnością. Jednak przyjęcie aplikacji polskiej energetyki jądrowej przerabia profil działalności prezesa przy takiej formule, jaką moja osoba pełniłem - podkreślił Gradobicie.

Spółka PGE EJ jednej jest spółką celową, która to odpowiada za przygotowanie przebiegu inwestycyjnego oraz budowę czołowej elektrowni jądrowej w Naszym kraju.

Grad zaznaczył, hdy na 17 lutego wyznaczono termin składania ofert po przetargu na inżyniera kontraktu-doradcę technicznego dla budowy elektrowni jądrowej. Kontrakt ten ma wartość ponad 1 mld zł. To jedno spośród działań, z rozpoczęciem którego PGE EJ1 czekała dzięki decyzję rządu ws. PPEJ.

Następnym krokiem PGE EJ1 ma być naipsanie postępowania zintegrowanego - typ złożonego przetargu. Wybierze w nim partnera strategicznego, który to obejmie ok. połowę udziałów w projekcie i chcemy zaoferować odpowiednie finansowanie, technologię, innymi słowy m. in. model reaktora i całą gamę ofert, jak szkolenie kadr, dostawy paliwa itd.

Konsorcjum

Nowy prezes PGE Producentów Woszczyk pytany, skąd weźmie pieniądze na inwestycje nie chciał odpowiedzieć wprost. Podkreślił, że liczy na tek krok, hdy rząd przygotuje takie regulacje prawne, by był możliwy opłacalny dla PGE model finansowania tej inwestycji.

PSL przeciw rządowi ws. atomu? "Dyskutujemy"

- Na razie zakładamy utrzymanie pakietu kontrolnego jeżeli idzie o PGE w spółce celowej PGE EJ. Pozostali partnerzy mają po dziesięć proc. udziałów w tej spółce. Umowa określa elementy partycypacji finansowej w tejże fazie inwestycji, ale pozostawiam to konsorcjantom - powiedział Woszczyk w TVN24 Biznes i Świat.

Polski Program Energii Jądrowej (PPEJ) kreuje przewidywalne otoczenie regulacyjno-prawne i potwierdza intencje rządu, co do kierunku zmian miksu - mówił spośród Woszczyk. Podkreślił, że przewidywalność taka oznacza mniejszy koszt i większą pewność wykonania tej inwestycji. Prezes PGE dodał, że dla firmy atom - obok modernizowania mocy opartych na węglu - jest jednym z najtańszych sposobów poradzenia osobiście z ambitnymi celami UE, zakładającymi ograniczanie emisji CO2.

Jak podkreślał Woszczyk, w kwestii doboru inwestora czy partnera strategicznego "wszystkie opcje są możliwe". a mianowicie Nie chcę przesądzać, jakim sposobem będzie wyglądał ostateczny model finansowania. O wszystkim zdecydujemy w trakcie postępowania zintegrowanego - powiedział, podkreślając, iż najważniejszym warunkiem jest opłacalność całego projektu.

Związane z