Temat: Praca

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Temat: Praca

15.06.2019-639 widoki -Wiadomosci gospodarcze

59 dni w roku damy w Unii Europejskiej operują «za darmo»  Informacje

  • Nawet milion pracowników może wyjechać spośród Polski. Czarny scenariusz
  • Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy zwyczajnie wybiorą Niemcy"
  • Raport: Polacy wolą pracę po zagranicznych firmach
  • Ponad dwunastu tysięcy dni niewykorzystanego wypoczynku. Samorządowcy wolą pieniądze
  • "Brakuje nam rąk do pracy i pracodawcy narzekają". Świeże dane w sprawie bezrobocia

Przez 59 dób w roku kobiety przy Unii Europejskiej pracują "za darmo" - wyliczyła Komisja Europejska z okazji Europejskiego Dnia Równości Wynagrodzeń. Rozchodzi o to, że sprzeczność w wynagrodzeniu za godzinę pracy kobiety i mężczyzny wynosi ok. 16 proc.

Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń, który w tymże roku przypadł w piątek, wskazuje, od którego miesiąca kobiety zaczynają być faktycznie wynagradzane za swoją pracę. Wynika z tego, hdy kobiety w UE, przedtem osiągną kwotę, taką którą zarabiają mężczyźni, przez 59 dni pracują "za darmo".

Szefowa GM zarobi 14, 4 mln dol. Koncern ujawnił zarobki wraz ze względu na płeć prezes

- Równe honorarium za pracę o równej wartości jest jedną wraz z podstawowych zasad UE, jednak niestety wciąż nie znajduje ona odzwierciedlenia w realnej sytuacji kobiet w Europie. Po latach braku prac w tym zakresie przyszedł czas na zmianę. Komitet Europejska przygotowuje inicjatywę, która posiada spowodować, by w bliskiej przyszłości nie był obecnie potrzebny Dzień Równości Wynagrodzeń - uważa unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding.

Polska poniżej unijnej średniej

W 2012 r. w całej Unii Europejskiej średnie zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć wyniosło 16, 4 proc. Rozbieżność ta była mniejsza m. in. w Szwecji, Portugalii, Grecji, Danii, Francji, Bułgarii i na Litwie. W Polsce w 2012 r. wyniosła 6, 4 proc. Najmniejsze różnice w pensjach kobiet i mężczyzn istnieją w Słowenii (2, 5 proc. ) i w Malcie (6, 1 proc. ). Powyżej średniej unijnej były m. in. Holandia, Hiszpania, Węgry, Czechy, Słowacja i Estonia.

Dorabiasz na L4? Stracisz zasiłek chorobowy. Paweł Blajer mówi dlaczego

W latach 2008-2012 różnica między wynagrodzeniem pań i mężczyzn w UE zmniejszyła się o 0, 9 pkt. proc. Po tym samym czasie przy Polsce zmniejszyła się o 5 pkt. proc., zaś na przykład w Portugalii powiększyła się o 6, 5 pkt. proc.

Jak wskazano w grudniowym sprawozdaniu KE odnośnie tematu wdrażania unijnych przepisów dotyczących równego traktowania kobiet i facetow w dziedzinie zatrudnienia, na nierówności w wynagrodzeniach dziewczyn i mężczyzn wpływają metrów. in.: brak przejrzystości po systemach wynagradzania i brak jasnej definicji pracy o równej wartości.

Dzień Równości Wynagrodzeń obchodzony wydaje się już po raz czwarty.

Zarobki absolwentów jest zależne od innych uwarunkowań, niźli płeć.

Związane z