Eurolot w ogniu pytań o współpracę z 4YOU Airlines

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Eurolot w ogniu pytań o współpracę z 4YOU Airlines

27.07.2019-151 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Eurolot w ogniu pytań na temat współpracę z 4YOU Airlines  Informacje

Spółka 4YOU Airlines jest winna Eurolot-owi pieniądze za loty czarterowe – wynika z wypowiedzi członków zarządu Eurolot w czasie posiedzenia sejmowej komisji Skarbu Państwa. M. in. o tę sprawę pytali przy czwartek posłowie opozycji.

Kilka miesięcy temu linie Eurolot oraz nowy przewoźnik na polskim rynku 4YOU Airlines nawiązały współpracę dotyczącą rejsów czarterowych. Samoloty Eurolot-u miały latać do naszych miast oraz obsługiwać urlopowe kierunki, jak Egipt, Tunezja, Grecja i Turcja. Pierwsze rejsy z turystami odbyły się na wstępie czerwca br. Maszyny zabierały klientów metrów. in. biura podróży Alfa Star.

Przestali płacić

4You Airlines: Nabywcy mają prawo do zwrotu pieniędzy za bilety

Z informacji Eurolot wynika, iż w sierpniu 4YOU Airlines przestał jednak płacić zbyt rejsy. Mimo to Eurolot hałasuje kontynuował. Zdaniem przewoźnika, korporacja 4YOU Airlines jest winna Eurolot-owi pieniądze za loty czarterowe. O to pytali w czwartek posłowie z komisji Skarbu Państwa. Pośród nich poseł Maciej Małecki (PiS).

- Pragniemy usłyszeć dziś wyjaśnienia pana ministra dotyczące działalności Eurolot-u we współpracy z 4YOU Airlines, genezy tej kooperacyj i również (…) posunięć, jakie podejmował w tymże zakresie pan minister - mówił Małecki zwracając się do obecnego na lokalu wiceministra skarbu Rafała Baniaka.

Baniak odpowiadał, hdy Eurolot jest w trudnej sytuacji i był zmuszony poszukiwać różnych sposobów, które mogłyby przynieść dodatkowe nakłady finansowe dla spółki.

- Jednym spośród projektów był kontrakt czarterowy z 4YOU Airlines - wyjaśnił. Jak na przykład dodał, współpraca początkowo przebiegała bez większych zakłóceń, aczkolwiek gdy znalazły się problemy MSP zleciło radzie nadzorczej Eurolot-u audyt działalności czarterowej. Dodał, że opracowany przez radę nadzorczą raport – w ocenie MSP – wymagał uzupełnienia i obecnie wydaje się być to wykonywane.

Jak dodał, gdy w lipcu br. 4YOU Airlines ogłosiła plany realizowania własnych, pewnych połączeń, "nasz mniejszy przewoźnik (Eurolot) postanowił nie korzystać z możliwości przedłużenia kontraktu (z 4YOU Airlines), blokując rozwój potencjalnej konkurencji". Kontrakt czarterowy miał być aczkolwiek realizowany do końca sierpnia br.

Rozmawiają

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. 4You Airlines

Baniak powiedział, hdy trwają rozmowy pomiędzy Eurolot-em a 4YOU Airlines ws. uregulowania rozliczeń, a równocześnie Eurolot poczynił "przygotowania w celu podjęcia korków windykacyjnych", gdyby negocjacje nie zakończyły się akceptowalnym dla spółki rozwiązaniem.

Jak tłumaczył p. o. prezes Eurolot Andrzej Juszczyński, mimo, że w czerwcu i lipcu współpraca miedzy spółkami przebiegała świetnie, w drugiej połowie sierpniu 4YOU Airlines przestał opłacać Eurolot-owi za loty czarterowe. - Zarząd Eurolot-u, biorąc pod uwagę dobro pasażerów – wówczas okres wakacyjny, więc ludzie chcą odpocząć – mając na uwadze dobre imię brandu Eurolot, (…) podjął decyzję na temat kontynuowaniu zaplanowanych lotów aż do końca sierpnia - wyjaśnił.

Dodał, ze spółka obecnie próbuje dojść do porozumienia z 4YOU Airlines ws. rozliczeń finansowych zbytnio sierpniowy okres lotów. a mianowicie Spółka rozważa rożne scenariusze działań na dalszych etapach, aby w pełni ubezpieczyć interesy Eurolot-u w dochodzeniu swoich praw do zapłaty - poinformował w czwartek Juszczyński.

Pytania opozycji

Posłowie opozycji dopytywali m. in. o to, jaka wydaje się być wysokość zaległości 4YOU Airlines na rzecz Eurolot, czy zarząd Eurolot realizował płatności na rzecz osób trzecich w imieniu 4YOU Airlines, zaś jeśli tak to na jakie kwoty, kto był inicjatorem rozmów dot. kooperacji spółek i jakie są szanse odzyskania zainwestowanych pieniędzy. Małecki pytał też o to, ilu pracowników Eurolot było zaangażowanych w przygotowanie projektu współpracy z 4YOU Airlines i przez jaki czas.

EuroLOT działał niegospodarnie? Jest wniosek do NIK

Poseł chciał dowiedzieć się też, bądź Eurolot wspierał 4YOU Airlines w rekrutacji stewardes, struktury obsługi technicznej, cateringu, hoteli, planowania lotów i reklamy oraz w zakresie negocjacji z innym spółkami SP, samorządami i portami lotniczymi. To tylko część analizowań - w sumie wraz z strony opozycji padło pierwotnego kilkadziesiąt.

Baniak odpowiadał, że na większość analizowań posłów odpowie na piśmie. Przyznał jednak, że na część nie będzie miał możliwość - z uwagi na tajemnicę handlową.

Spółka Eurolot nie podaje sumy zaległości tłumacząc to zagadką handlową.

Zmiana szefa

5 listopada Rada Nadzorcza Eurolot odwołała Tomasza Balcerzaka z funkcji Prezesa Zarządu. Równocześnie - zgodnie wraz z decyzją Rady Nadzorczej Spółki - Andrzej Juszczyński, członek Zarządu ds. finansowych jest p. o. prezesem zarządu.

"Decyzja o odmianach personalnych w Zarządzie Eurolot SA wynika z niedostatku satysfakcjonujących efektów dotychczasowych działań w zakresie przeprowadzanej reorganizacji, zważywszy na pogarszającą się sytuację ekonomiczną Spółki" a mianowicie podała spółka w komunikacie.

W wrześniu czwartek UOKiK poinformował, że zwrócił się do prokuratury na temat zbadanie spółki 4You Airlines pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa. Zdaniem prezesa Urzędu istnieje duże prawdopodobieństwo niewykonania przez przedsiębiorcę zobowiązań wynikających z umów zawartych wraz z konsumentami.

Spółka 4YOU Airlines poinformowała we wrześniu na Facebooku, że wszystkim osobom, które zakupiły osiągalny produkt za pośrednictwem witryny www.4youairlines.com (bilety lotnicze a mianowicie PAP) oraz otrzymały potwierdzenie rezerwacji przysługuje prawo odstąpienia od umowy za zwrotem wszystkich wniesionych środków.

Związane z