Bieńkowska pokazuje priorytety. "Zero tolerancji" dla łamania dyrektywy o usługach

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Bieńkowska pokazuje priorytety. "Zero tolerancji" dla łamania dyrektywy o usługach

26.06.2019-759 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Bieńkowska zdradza priorytety. «Zero tolerancji» dla łamania dyrektywy na temat usługach  Informacje

Walka z przeszkodami na unijnym rynku usług to jeden z priorytetów przyszłej komisarz UE spośród Polski Elżbiety Bieńkowskiej. W pisemnej informacji dla europosłów zapowiada ona zero tolerancji dla przypadków łamania dyrektywy usługowej przez kraje członkowskie.

W poniedziałek po Parlamencie Europejskim rozpoczęły się przesłuchania kandydatów do świeżej Komisji Europejskiej pod kierunkiem Jean-Claude'a Junckera. Bieńkowska, która to w KE ma służyć za rynek wewnętrzny, produkcja przemysłowa i przedsiębiorstwa, zostanie przesłuchana w czwartek przez komisje ds. przemysłu, badań jak i również energii (ITRE) oraz branży wewnętrznego i ochrony odbiorców (IMCO).

Bieńkowska odchodzi ze stanowiska i rekomenduje elektroniczny system poboru opłat

Pytania i odpowiedzi

Jeszcze przed rozpoczęciem ustnych przesłuchań kandydaci na komisarzy musieli udzielić pisemnych odpowiedzi na kilka pytań odnoszących się ich kompetencji oraz projektów związanych z pracą w Komisji.

Bieńkowska zapewniła eurodeputowanych, że sprawą, którą ma zamiar zająć się natychmiast na objęciu funkcji, będzie sprawne wdrażanie unijnej dyrektywy usługowej, która liberalizuje rynek usług w Unii, a również właściwe wdrażanie zmodernizowanej instrukcje o uznawaniu kwalifikacji profesjonalnych.

Już na samym początku swojej kadencji komisarz chce przedstawić raport na temat istniejących jeszcze barierach na wewnętrznym rynku usług i nową strategię usuwania tychże barier. "Nie będzie tolerowania niezgodnych z dyrektywą usługową działań krajów UE" - oświadczyła Bieńkowska. Dodała też, że dopuszczone w dyrektywie usługowej ograniczenia powinny stanowić stosowane w sposób regularny.

Superresort dla Wasiak. Kopacz przedstawiła nowy rząd

Jakie zmiany?

Dyrektywa usługowa obowiązuje od czasu końca 2009 r., lecz nadal w krajach UE istnieją przeszkody dla oferentów i usługobiorców z innych państw członkowskich. Według danych KE najczęściej bariery konstruowane są w takich sektorach jak budownictwo, turystyka lub usługi dla biznesu.

Bieńkowska zapowiada również kooperację z krajami UE, żeby lepiej zapobiegać nadużywaniu zasad dotyczących delegowania pracowników przy UE. Chce ona także działań na rzecz większego otwarcia rynków zamówień ogólnych, a także stworzenia "dobrze działającego rynku wewnętrznego w sektorze obronności".

Wzmocnić rynek

Polska kandydatka w unijną komisarz wskazuje, że jednolity rynek jest odrzucić tylko "podstawowym filarem UE, ale też głównym elementem wspierającym wzrost gospodarczy i konkurencyjność w Europie". Jednak zwraca uwagę, że w związku z kryzysem gospodarczym uzyskania w dziedzinie budowy sektorze wewnętrznego są poddawane po wątpliwość. (W odpowiedzi w złą sytuację gospodarczą przy UE pojawiały się sugestie protekcjonizmów narodowych - red. ). Bieńkowska uważa, hdy tym chętniej należy wzmacniać zbyt wewnętrzny, a także wyjaśniać Europejczykom korzyści jakie wraz z niego wypływają.

Była wicepremier zapowiedziała, że przy partnerstwie z krajami członkowskimi i PE zaproponuje odnowioną strategię dla rynku wewnętrznego opartą na analizach gospodarczych.

Co jeszcze?

Kolejnym celem Bieńkowskiej ma być wzmacnianie bazy przemysłowej UE. Jako komisarz chce ona podejmować działania, żeby do 2020 r. 20 proc. unijnego PKB pochodziło z przemysłu. Teraz wydaje się to mniej niż 16 proc.

Już na wstępie sprawowania urzędu polska komisarz chce wyjść z inicjatywami, których celem będzie dostosowanie przemysłu do wyzwań związanych z globalizacją, rozwojem nowych technologii oraz zmianami demograficznymi. Wspomóc mają w tym zagwarantowanie dostępu do kluczowych zapasów dla przemysłu, włączając po to środki finansowe, fenomenalne materiały, energia w przystępnych cenach oraz wykwalifikowana moc robocza.

Wspieranie firm

Jednym z priorytetów, nad którym chce pracować Polka jest przyjazne środowisko do odwiedzenia prowadzenia biznesu, wspieranie przedsiębiorczości oraz małych i przeciętnych firm. Desygnowana na komisarza zapowiada też, że będzie chciała w pełni używać potencjał programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców. Dzięki niemy przyszli i początkujący firmy mają możliwość uczenia się od prowadzących małe spółki w innych państwach.

Czwartym priorytet dotyczy pozaunijnych możliwości dla biznesu europejskiego. W tym kontekście Bieńkowska poparła umowę ws. utworzenia strefy wolnego handlu, jaką UE negocjuje obecnie wraz z USA (TTIP). Była wicepremier oceniła, że dyplomacja gospodarcza jest też ważna przy kontekście zapewnienia kluczowych materiałów potrzebnych przemysłowi europejskiemu, szczególnie materiałów rzadkich.

Związane z