Autostradą na wschód od Warszawy. Inwestycja ma być gotowa za pięć lat

Dom - Wiadomosci - Autostradą na wschód od Warszawy. Inwestycja ma być gotowa za pięć lat

23.06.2019-275 widoki -Wiadomosci

Autostrada A2 z Warszawy do Siedlec

Za pięć lat kierowcy autostradą A2 z zachodniej Polski, dojadą nie tylko do Warszawy, ale do odwiedzenia Siedlec. Tak zakłada plan resortu infrastruktury i budownictwa. Oznacza to przyspieszenie wybudowania autostrady od Mińska Mazowieckiego do Siedlec o dziesięciu lat. W czwartek podpisano umowę na wykonanie koncepcji programowej dla tego przekroju.

- Obecnie przeżywamy do koncepcji programowej gwoli odcinka autostrady A2, który będzie przebiegał od Mińska Mazowieckiego do obwodnicy Siedlec. Dzisiaj rzecz dotyczy podpisania umowy na dokumentację, przeprowadzenie elementów koncepcji programowej. Poniższa dokumentacja jest nam niezbędna, aby ogłosić przetarg; ta dokumentacja jest niezbędna, aby przejść do fazy projektowej i realizacyjnej inwestycji - powiedział podczas konferencji minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

- Priorytetem Rady Ministrów jest struktura infrastruktury transportowej na terytorium polski Wschodniej. Decyzja o adaptacji jeszcze w obecnej perspektywie finansowej A2 od Mińska Mazowieckiego aż do Białej Podlaskiej pozwoli na zespolenie autostrady z międzynarodową trasą Via Carpatia - dodał.

Wykonawcą dokumentacji jest spółka Multiconsult Polska. Wartość przygotowania koncepcji programowej wówczas ok. 6, 5 mln zł, a czas wykonania to 14 miesięcy od czasu dnia podpisania umowy, czyli do lutego 2019 r.

- Koncepcja przestrzennego zagospodarowania Polski zakładała konstrukcję tej ważnej drogi do 2033 roku. Przyspieszenie realizacji tej inwestycji o 10 lat to dla naszą firmę wielka szansa, bo porządna droga jest najważniejszym składnikiem rozwoju. (... ) Wówczas najkrótsza droga z Paryża do Moskwy poprzez Siedlce, Białą Podlaską Międzyrzec - powiedział obecny na narady prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Dodał, że wybudowanie świeżych tras przyspieszy rozwój Lokalny Wschodniej.

Inwestycja pochłonie 1, 7 mld zł

Odcinek od Mińska Mazowieckiego do odwiedzenia Siedlec będzie liczył 37, 5 km. Ogłoszenie przetargu na jego budowę przewidziano na maj 2019 roku kalendarzowego, w marcu 2020 roku powinna zostać podpisana umowa. Prace mają się rozpocząć w lipcu 2021 r., an ich zakończenie zaplanowano na sierpień 2023 roku kalendarzowego. Całkowity koszt lokaty szacowany jest na 1, 7 mld zł.

W ramach budowy A2 na wschód od Warszawy powstał już odcinek stanowiący obwodnicę Mińska Mazowieckiego, który został oddany do aliansu w 2012 r. Przy 2017 r. GDDKiA podpisała umowy na budowę autostrady A2 pomiędzy Warszawą (węzeł Lubelska) a Mińskiem Mazowieckim. Prace budowlane mają się zakończyć w 2020 r.

Jak informuje resort infrastruktury, realizowane będą też kolejne odcinki autostrady w kierunku wschodnim - A2 do Białej Podlaskiej winna zostać wybudowana do 2025 r. , an odcinek do granicy jest rozważany do realizacji przy zastosowaniu partnerstwa publiczno-prywatnego.

Związane z