Brytyjska gospodarka rośnie mimo Brexitu

Dom - Wiadomosci - Brytyjska gospodarka rośnie mimo Brexitu

28.06.2019-84 widoki -Wiadomosci

Brexit - brytyjska gospodarka wciąż rośnie

Wzrost brytyjskiej gospodarki, mimo czerwcowej decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jest silniejszy, niż prognozowano. Do rekordowo wysokiego stopnia zbliża się jednak deficyt państwie na rachunku bieżącym - podał w piątek Brytyjski Urząd Statystyczny ONS.

Brytyjska gospodarka urosła po trzecim kwartale br. na temat 0, 6 proc. Wcześniejsze szacunki ekonomistów sygnalizowały postęp nie wyższy niż 0, 5 proc. Według Reutersa, który przywołuje dane ONS, dowodzą one, że gospodarka Gb jest znacznie mocniejsza, niż oceniali analitycy, jacy przewidywali, że decyzja o Brexicie znacznie ją osłabi.

- Nic nie wskazuje jednak na to, że ostry spadek ceny funta przyczynił się do wzmocnienia eksportu - napisał Reuters.

Z danych empirycznych opublikowanych przez ONS wypływa, że brytyjska gospodarka zawdzięcza swoją dobrą kondycję - w większej mierze niźli oczekiwano - popytowi wewnętrznemu. - Do trwałego wzrostu gospodarki w 3 kwartale 2016 roku przyczynił się silny popyt konsumencki - powiedział cytowany za pośrednictwem Reutersa Darren Morgan wraz z ONS.

Deficyt Obszernej Brytanii na rachunku bieżącym zwiększył się do 25 mld 494 mln funtów z 22 mld 079 mln w drugim kwartale. Jest to wprawdzie kwota niższa od prognozowanej przez ekonomistów zakładających, iż będzie to 27 mld 450 mln funtów, jednak spowodowało to, że deficyt wzrósł do 5, dwóch proc. PKB z cztery, 6 proc. - zbliżył się do rekordowego stopnia 6 proc., który zanotowano pod koniec 2013 roku kalendarzowego.

Jak powiedział zanim lipcowym referendum w sytuacji Brexitu szef Banku Anglii Mark Carney, Wielka Brytania zaspokaja swe potrzeby finansowe w dużej mierze dzięki "życzliwości zagranicznych inwestorów". Życzliwość ta jak ocenia Reuters - może w następstwie Brexitu znacznie osłabnąć ze względu na spadek atrakcyjności inwestycyjnej kraju.

Po lipcowym referendum funt stracił na wartości, co w opinii dużej ilości brytyjskich ekonomistów, powinno ostatecznie obniżyć deficyt na obliczenia bieżącym ze względu na ograniczenie importu i rozwój eksportu. Sądzą oni, że teraz można się spodziewać "powrotu" funta w rynek wewnętrzny z brytyjskich inwestycji zagranicznych.

Analitycy ostrzegają jednak, że brytyjskiej gospodarce może grozić wyczerpanie, jeśli zagraniczni inwestorzy zaczną obawiać się o ochrona swych inwestycji - co może nastąpić, jeśli Wielka Brytania "rozstanie się z UE na niekorzystnych warunkach".

Jak ocenia Reuters, wzrost inflacji spowodowany spadkiem wartości funta po wyborów o Brexicie ograniczy wydatki gospodarstw domowych, co - jak prognozują ekonomiści a mianowicie poskutkuje spowolnieniem inwestycji w sektorze przedsiębiorstw. Jak wynika z danych ONS, trymestralny wzrost inwestycji biznesowych spowolnił do 0, 4 proc. w stosunku do prognozowanych 0, 9 proc.

Tagi: Brexit kurs funta Unia Europejska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z