Komisja Europejska rozpocznie postępowanie przeciw Naszym narodzie w sprawie aukcji LTE

Dom - Wiadomosci - Komisja Europejska rozpocznie postępowanie przeciw Naszym narodzie w sprawie aukcji LTE

23.06.2019-807 widoki -Wiadomosci

Aukcja LTE - postępowanie Komisji Europejskiej

Komisja Europejska przygotowuje się do rozpoczęcia postępowania przeciwko Polsce w związku z organizacją aukcji na częstotliwości superszybkiego internetu LTE a mianowicie dowiedziała się PAP wraz z źródeł unijnych. Stawką w sporze mogą być miliardy złotych.

Aukcja przyniosła przeszło 9 mld zł budżetowi

Aukcja na częstotliwości LTE (800 MHz), dzięki której przy Polsce ma powstać sieć szybkiego internetu mobilnego, była prowadzona w końcówce rządów PO przez Urząd Łączności Elektronicznej, którego prezesem była wtedy Magdalena Gaj.

Rozpoczęta w lutym, zaś zakończona w październiku 2015 r. aukcja przyniosła więcej niż 9 mld zł władców do budżetu w niniejszym roku, ale jej przeprowadzenie wzbudzało duże kontrowersje. Operatorzy zarzucali wadliwe przygotowanie i przebieg, co - jak przekonywali - doprowadziło do wielkich cen pasma 800 MHz, stanowiących dla nich oficjalne obciążenie.

Protesty wzbudziła m. in. ingerencja poprzedniego ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego, który za pośrednictwem nowelizację rozporządzenia, na bazie którego aukcja się odbyła, skrócił licytację. Miało to zapobiec zbytniemu przeciąganiu się licytacji.

Według niektórych operatorów stanowiło to bezprawną zmianę zasad w trakcie licytacji, ponieważ nowela de facto zmieniła ją w przetarg. We wspólnym oświadczeniu P4 (właściciela sieci Play) i Polkomtela czytamy:

Uważamy, że decyzje w sprawach kluczowych dla państwa naszego i dotyczących polskich mień narodowych, jakimi są częstotliwości telekomunikacyjne, nie powinny okazać się podejmowane w atmosferze obaw i chaosu prawnego, a przede wszystkim nie mają obowiązek być podporządkowane kalendarzowi wyborczemu.

Protest operatorów jak i również żądanie unieważnienia aukcji

Wprowadzenie takowego rozwiązania oprotestowało kilku parcypantów aukcji - m. in. T-Mobile Polska, Polkomtel (operator sieci Plus) oraz P4 (operator sieci Play). Co więcej T-Mobile i Polkomtel chciały unieważnienia aukcji. Ostatecznie, według 116 dniach licytacji, aukcja została rozstrzygnięta w październiku 2015 r.

Już po jej zakończeniu obecna minister cyfryzacji Anna Streżyńska informowała, że aukcja pozostał przeprowadzona nieprawidłowo. Z transportu Gaj w rozmowie wraz z PAP przyznała, że licytacja to „sukces zrodzony przy bólach. ”

T-Mobile nadal w 2013 r. wysłał skargę do Komisji Europejskiej co do ugody, jaką Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zawarło z udziałowcami firmy telekomunikacyjnej Sferia. Zgodnie z tą ugodą, zawartą jeszcze przez ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego (PO), powiązana z Zygmuntem Solorzem-Żakiem Sferia otrzymała w ramach rekompensaty, zbyt wcześniejsze błędne decyzje urzędników, częstotliwości z pasma LTE 800 MHz. W rezultacie tej decyzji firma ów nie musiała stawać do aukcji na częstotliwości LTE.

Polsce grozi kara finansowa

Do licytacji przystąpiła jednak firma NetNet, spółka Hieronima Ruty - współpracownika Solorza-Żaka. NetNet licytowała najwyżej, ale po wygranej aukcji zrezygnowała z rezerwacji. Za osobisty blok 5 MHz spośród zakresu 800 MHz (E) miała wpłacić do budżetu państwa 2, 05 mld zł. Ostatecznie blok ów UKE przyznał T-Mobile, którego oferta - 2, 02 mld zł - była druga na liście.

T-Mobile skarżył się do KE, że Polska przyznała Sferii cenne częstotliwości w trybie innym niż przewiduje upoważnienie, czyli aukcji czy przetargu. Zdaniem rozmówców PAP spośród Komisji Europejskiej zastrzeżenia Brukseli dotyczą zarówno organizacji aukcji, jak i przyznania Sferii pasma częstotliwości 800 MHz wcześniej niż innym uczestnikom rynku.

W czwartek Komisja ma wystosować do odwiedzenia polskich władz wezwanie do odwiedzenia usunięcia uchybienia, które jest pierwszym etapem w procesie o naruszenie prawa UE między państwem członkowskim zaś KE. Polska dostanie kilka tygodni na to, żeby odpowiedzieć na zastrzeżenia. O ile KE nie będzie wraz z nich zadowolona, przejdzie do odwiedzenia kolejnego etapu procedury. Na końcu może skierować sprawę do sądu UE z wnioskiem o finansowe ukaranie państwa członkowskiego.

Tagi: LTE Komisja Europejska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z