Belgia nie daje potwierdzenia na CETA. Unia odrzucić podpisze umowy?

Dom - Wiadomosci - Belgia nie daje potwierdzenia na CETA. Unia odrzucić podpisze umowy?

09.07.2019-753 widoki -Wiadomosci

CETA - Belgia nie zapewnia zgody

Rozmowy belgijskich polityków nie przyniosły przełomu w sprawie podpisania umowy o wolnym handlu UE-Kanada. Premier tego państwie Charles Michel poinformował szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, że nie może ofiarować zielonego światła do zadzierzgnięcia CETA.

Zwołany w poniedziałek komitet konsultacyjny, w którym zasiadają przedstawiciele władz regionalnych i federalnych Belgii, nie był w stanie przełamać oporu Walonii i innych regionów - w poniższym brukselskiego, wobec CETA.

"Przekazałem oficjalnie Tuskowi, że odrzucić mamy porozumienia" - mówił dziennikarzom w Brukseli premier Michel.

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował na konferencji prasowej, iż w poniedziałek odbędzie się rozmowa szefa Rady Europejskiej, przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera oraz premierów Kanady i Belgii - Justina Trudeau i Charles'a Michela.

Wcześniej źródła unijne informowały, że jeśli Belgii nie zaakceptować uda się przełamać impasu w sprawie CETA do odwiedzenia poniedziałku wieczorem, przywódcy UE rozważą odwołanie ceremonii podpisania tej umowy, zaplanowanej dzięki czwartek w Brukseli.

Szef parlamentu Walonii Andre Antoine oświadczył w poniedziałek, że władze regionu, który to on reprezentuje, potrzebują większą ilość czasu na przeanalizowanie papierów dotyczących porozumienia między UE a Kanadą.

Kierownictwo partii socjalistycznej (właśnie kobieta rządzi we francuskojęzycznej Walonii) potwierdziło też swój sprzeciw wobec CETA. Lider frankofońskich socjalistów, były szef belgijskiego rządu Elio Di Rupo, oznajmił po spotkaniu biura podróży politycznego swojego ugrupowania, iż Walonia będzie potrzebowała "tygodni" na negocjacje.

Komisja Europejska przez swojego rzecznika podkreślała, że w obecnej sytuacji potrzebna jest cierpliwość. Według Schinasa nawet o ile negocjacje nie zakończą się w tym tygodniu, nie zaakceptować oznacza to, że nie zaakceptować będą się one toczyły dalej. "Komisja nie posiada w zwyczaju pracować na bazie ultimatów czy ostatecznych terminów" - oświadczył rzecznik.

"Komisja pracuje z brakiem przerwy, by skierować rozmowy w kierunku pozytywnego dokończenia, co pozwoliłoby UE jak i również Kanadzie podpisać wynegocjowane układ handlowe" - zapewnił Schinas.

Walonia sprzeciwia się CETA, a rząd federalny Belgii potrzebuje zgody obszarów i wspólnot językowych państwa, by podpisać umowę między Unią a Kanadą. Sprzeciw liczącego 3, 6 mln mieszkańców francuskojęzycznego regionu grozi fiaskiem umowy, albowiem państwa UE muszą jednogłośnie dać zgodę na spisanie przez Unię porozumienia z Kanadą.

Tagi: CETA Unia Europejska UE Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z