Temat: PiS

Dom - Z kraju - Temat: PiS

31.07.2019-953 widoki -Z kraju

Frankowicze. Nowe założenia prezydenckiej ustawy

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Nowy projekt ustawy ma być mniej bolesny przy skutkach dla banków - twierdzi radio RMF FM podając, że w Biurze prawnym Prezydenta wypracowywane są nowe założenia pomocy dla frankowiczów. Zmiany w projekcie mogą mieć być spore. - Elementy są dopracowywane. Jedna wraz z opcji zakłada przedłużenie okresu, w którym banki miałyby wydać koszty wprowadzenia tej ustawy - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

- Ustawa musi być prawidłowa ze wszelkimi normami również tymi, które obowiązują nas w ramach różnych porozumień zagranicznych - dodał wyjaśniając, że "Kancelaria zawsze podkreślała, hdy są możliwe zmiany po projekcie, który w połowie stycznia został skierowany do Komisji Nadzoru Finansowego. Niekoniecznie ten kształt projektu, który to trafił do KNF-u zostanie kształtem ostatecznym".

Jak zapewnił Magierowski w debacie odnośnie tematu tej ustawy istotne są dwie kwestie. - Przede wszystkim ulżenie frankowiczom (... ) którzy poczuli się poszkodowani przez banki. Z kolei priorytetem jest zachowanie stałości sektora bankowego. Niezależnie od "konfliktu" między środowiskiem frankowiczów i sektorem bankowym, który to odgrywa ogromną rolę po gospodarce - zaznaczył.

- Rola Narodowego Agencji bankowej Polskiego w całej struktur będzie istotna - podkreślił Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Wyliczenia KNF

Komisja Nadzoru Finansowego oceniając założenia prezydenckiego projektu, oceniła że przy obecnym kształcie takie rozwiązania stanowiłyby ogromne zagrożenie na rzecz gospodarki. KNF w połówce marca podała, że pełne obciążenie banków w 2016 roku z tytułu spreadu i restrukturyzacji kredytów ma możliwość wynieść 66, 9 mld zł. W przypadku wzrostu kursów walut, łączne obciążenia banków wzrastają do niebotycznej sumy 103, 4 mld złotych. Stanowi to ok. trzech trzecich posiadanych przez rynek zasobów funduszy własnych.

KNF o frankowiczach. "Realne zagrożenie przeniesienia kłopotu na wszystkich"

KNF podkreśliła, że "przyjęta przez autorów projektu koncepcja prowadzi do odwiedzenia silnego uprzywilejowania większości klientów walutowych z lat 2007-2008, a ponadto po naniesieniu w życie ustawy 5 bankom groziłaby likwidacja. Jednocześnie banki musiałyby ponieść koszty zwrotu depozytów.

Pomoc frankowiczom była jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy oraz PiS.

Sprawdź. Kalendarium pomocy frankowiczom.

Nowe założenia

Z ustaleń RMF FM wynika, iż "warunki wsparcia mają się nie zmienić". Klienci w dalszym ciągu będą mogli przewalutować własne zobowiązania, a banki musiałyby zwrócić, to co zarobiły na spreadach - różnica pomiędzy kursem sprzedaży natomiast kursem kupna waluty, najczęściej kilka procent.

Nowe założenia miałyby być w skutkach łagodniejsze dla instytucji bankowych. Według RMF FM urzędnicy chcą, żeby banki nie zaakceptować musiały 70 miliardów złotych płacić jednorazowo; całość posiada zostać rozłożona w momencie - na 20-30 lat.

"Dlatego kancelaria potrzebuje zaangażować w cały wzór którąś z instytucji finansowych – np. Bankowy Kasa zapomogowa Gwarancyjny albo Narodowy Pula Polski. Ten miałby a mianowicie mówiąc w uproszczeniu a mianowicie pożyczyć bankom pieniądze w tę wymuszoną pomoc frankowiczom" - podaje radio.

Co taka zmiana oznaczałaby? Sektor nie musiałby jednorazowo wyłożyć 70 mld zł. Ale na raty, za pośrednictwem wiele lat, a to oznaczałoby że roczny koszt operacji zmniejszyłby się do odwiedzenia maksymalnie 2 mld złotych. Zdaniem RMF FM do odwiedzenia operacji zaangażowana ma pozostawać jedna z instytucji skarbowych – np. Bankowy Kasa zapomogowa Gwarancyjny albo Narodowy Pula Polski. To właśnie któraś z tych instytucji miałaby kredytować operację pomocy frankowiczom.

Szczegóły całego mechanizmu mają być znane poprzednio planowanym na 18 kwietnia posiedzeniem Komitetu Stabilności Finansowej. Nie potwierdza jednak tego Magierowski.

- O jakichkolwiek datach trudno dziś mówić - zaznacza przy rozmowie z PAP.

Kurs sprawiedliwy. Sprawdź, jak prezydent zaproponował frankowiczom.

Związane z