Temat: Niedziele wolne od handlu

Dom - Z kraju - Temat: Niedziele wolne od handlu

14.06.2019-748 widoki -Z kraju

17 czerwca niedziela bez handlu

  • Raport na temat skutkach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki"
  • Są wyniki rządowej analizy zakazu handlu
  • Rządowy raport o zakazie gospodarki będzie gotowy jesienią
  • "Pogorszy się sytuacja małych sklepów". Sejmowa analiza propozycji zmian w handlu
  • "Kompromitujemy się przed innymi krajami UE". Apel do premiera w sprawie handlu

W niedzielę 17 czerwca nie zrobimy zakupów w większości jednostek handlowych.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca br. Przepisy regulacji stanowią, że handel w niedziele jest dozwolony jedynie po pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Wyjątki

W przepisach przewidziano jednakże katalog 32 wyłączeń spod tego zakazu. Zakaz gospodarki nie obowiązuje między pozostałymi w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepikach z pamiątkami, z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych a także w placówkach pocztowych.

W niedzielę zrobimy również zakupy między innymi po placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, na lotniskach, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej.

Weekendowe utrudnienia w ośmiu bankach. W liście największe banki w naszym kraju

Jeśli chodzi o sklepy działające na zasadzie franczyzy - właściciel może rozewrzeć w niedzielę placówkę, kiedy sprzedaż będzie prowadził "we własnym imieniu i na własny rachunek". Taka sama reguła dotyczy pozostałych właścicieli innych sklepów.

To, czy sprzedawcy przestrzegają obowiązującego prawa, sprawdza Państwowa Przegląd Pracy. Przyjmuje ona także zgłoszenia telefoniczne dotyczącego łamania tego zakazu, jak jak i również przeprowadza kontrole terenowe.

Za złamanie zakazu handlu przy niedziele grozi kara po wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy permanentnym łamaniu ustawy - wyrok ograniczenia wolności.

Niedziele bez handlu

W 2018 roku Polacy będą zdołali zrobić zakupy jeszcze po 15 niedziel.

W czerwcu w ostatnią niedzielę miesiąca tj. 24 czerwca. W lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie będziemy mogli udać się służące do sklepów w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy - 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i trzydziestu września, 7 i 28 października oraz 4 jak i również 25 listopada.

W grudniu zakaz handlu zostanie obowiązywał tylko w pewną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe będzie wolno zrobić zakupy.

Zaostrzone przepisy

Od 1 stycznia 2019 roku regulace ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony tylko w ostatnią niedzielę przy miesiącu, w dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie oraz Niedzielę Palmową. Polacy zrobią zatem zakupy przy 15 niedziel.

Od 1 stycznia 2020 roku ograniczenie handlu będzie wciąż większe - będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo a mianowicie ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia a także w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy do godziny 14.

Związane z