Andrzej Duda podpisał, choć nie popierał podnoszenia podatków najbogatszym

Dom - Z kraju - Andrzej Duda podpisał, choć nie popierał podnoszenia podatków najbogatszym

20.06.2019-105 widoki -Z kraju

Andrzej Duda an obietnice wyborcze. Na kwocie wolnej stracą najbogatsi

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która podwyższa sumę wolną od podatku do odwiedzenia 6600 zł dla najuboższych, a jednocześnie pozbawia tego zwolnienia osoby, które zarabiają rocznie powyżej 127 tys. złotych. Grupa ok. 650 tys. osób odda więc od 2017 r. fiskusowi więcej. A to oznacza złamanie obietnic wyborczych, jakie Duda składał w przeszłym roku.

We wtorek Sejm uchwalił ustawę wprowadzająca zmiany w kwocie pustej od podatku. Niedługo następnie została ona podpisana przez prezydenta. Zmiany w nieomal oznaczają, że zostaną podniesione daniny dla osób zarabiających najwięcej. Tymczasem jeszcze poprzednio objęciem urzędu Andrzej Dudziarz deklarował, że nie mówi się za podwyższaniem podatków dla najbogatszych.

Wydaje się być podpis prezydenta. Kwota nieograniczona zmieni się w 2017 roku

- Nie jestem zwolennikiem podnoszenia podatków najlepiej zarabiającym. Jestem stronnikiem stworzenia mechanizmów, które zmotywują najlepiej zarabiających Polaków aż do tego, by inwestowali własne pieniądze w kraju, a nie zaakceptować szukali rozwiązań z rodzaju tzw. „optymalizacji podatkowej”, innymi słowy lokowania środków w „rajach podatkowych”. Jestem natomiast orędownikiem skutecznego opodatkowania dużych sekcji finansowych oraz sieci komercyjnych - zapewniał Andrzej Dudarz.

Kto straci w zmianie kwoty?

Osoby zarabiające rocznie do sześć, 6 tys. zł odrzucić zapłacą podatku w ogóle. W przypadku dochodów od momentu 6, 6 tys. złotych do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać, a dla dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie wyniesie ona tyle, co obecnie, czyli 3091 zł.

Dla osób o przychodach powyżej 85 tys. 528 zł rocznie, kwota nieograniczona będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający większą ilość wiadomości niż 127 tys. zł nie będą mieli sumy wolnej w ogóle.

Źródło: tvn24 Modyfikacje w kwocie wolnej od momentu podatku

W biznesi oznacza to, że podwyżka podatku dotknie tych, jacy zarabiają powyżej 7127 złotych brutto miesięcznie. To grupa ok. 650 tys. ludzi.

Przykładowo, osoba, jaka zarabia 10 tys. zł, zapłaci miesięcznie o 36, 93 zł większą daninę. Z kolei kwoty pustej od podatku nie są mieć w ogóle ci, którzy dostają pensję na temat minimalnej wartości 10, pięć tysiąca zł miesięcznie.

Związane z