Temat: Gospodarka

Dom - Z kraju - Temat: Gospodarka

17.07.2019-832 widoki -Z kraju

Do oferowania obligacji GetBack S. A. przyznaje się jedynie kilka banków

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną internet kawiarni

Do oferowania obligacji Get Back przyznało się pięć banków, choć w rzeczywistości podmiotów proponujących papiery tego windykatora mogło być więcej. Jednocześnie jednakże dziesięć dużych banków zaprzeczyło, że przedstawiało taką propozycję.

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poświęconej sprawie GetBack, Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej informowała, że Urząd Ochrony Rywalizacji i Konsumentów prowadzi działanie wobec Idea Banku, który, według niej, był nadrzędnym wśród banków oferentem obligacji GetBack.

Rating Polski bez zmian. Perspektywa stabilna

Informacja na temat ryzyku

- Wydaje się dziwne, że spółka konkretnego dnia podejmowała uchwałę o emisji nowej serii obligacji, a już następnego miesiąca obligacje te z niemałym impetem były sprzedawane, jak się okazuje, przez jeden głównie oddział Idea Banku w Warszawie, co ma możliwość też poddawać pod niepewność, czy były sprzedawane dokładnie, z informowaniem klientów na temat pełnym ryzyku - mówiła Hennig-Kloska.

- Okazuje się, że większość pracowników obecnie tam nie pracuje, nie jest z bankiem związana, a bank w zasadzie odrzucić wie, czy pośredniczył, czy nie pośredniczył w handlu tych obligacji. Rozumiem, hdy w tym zakresie toczy się osobne postępowanie przy UOKiK - dodała posłanka.

Zapytany o to prezes UOKiK Marek Niechciał powiedział, że Urząd aktualnie nie informuje, czy jak i również ewentualnie wobec jakich podmiotów prowadzi postępowanie w zależności z oferowaniem obligacji korporacji GetBack.

Polska Filia Prasowa spytała jednocześnie wszystkie największe banki, czy przedkładały - bezpośrednio lub za pośrednictwem dom maklerski - obligacje firmy windykacyjnej, a jeżeli tak, w jakiej ilości.

Gdzie?

Do oferowania obligacji GetBack przyznały się Getin Noble Pula, Bank Millennium, Bank Komercyjny, a także pośrednio Lion's Bank.

Rzecznik prasowy Getin Banku Artur Newecki odpowiedział, że "w latach 2012-2016 Bank działał w charakterze agent domu maklerskiego po zakresie pośrednictwa w proponowaniu nabycia obligacji spółki GetBack na rynku pierwotnym", a "oferta była skierowana do odwiedzenia Klientów segmentu Bankowości Własnej oraz Bankowości Prywatnej". a mianowicie Zgodnie z obowiązującym prawem przebieg nabycia obligacji odbywał się w zależności Klient – gmach maklerski - zaznaczył.

Małgorzata Nasiłowska z Instytucji finansowej Millennium podkreśliła, że bank "nie zajmuje się oferowaniem papierów wartościowych". - Natomiast Millennium Dom Maklerski był jednym z kilku Domów Maklerskich biorących udział przy ofertach publicznych – wyżebrał udział wyłącznie w ogólnych ofertach dwóch z sześciu serii emisji obligacji spółki GetBack (PP1 i PP4). Łączna wartość sprzedanych za pośrednictwem Millennium Dom Maklerski obligacji wyniosła 774 tysiące zł - poinformowała.

Dorota Szostek-Rustecka z Citibanku Handlowego powiedziała z kolei, że bank był "wraz z sześcioma innymi podmiotami członkiem konsorcjum 4 publicznych spomiędzy kilkudziesięciu emisji obligacji (publiczne i prywatne)". - Całkowita kwota tych wszystkich czterech publicznych emisji, dla całego konsorcjum wyniosła 177 mln zł, co stanowi ok. 6 proc. wszystkich sprzedanych obligacji. Nie uczestniczyliśmy w emisjach prywatnych - informowała.

Emisja obligacji

Podczas majowej konferencji prasowej zarządu PKO Banku Polskiego wiceprezes tego banku Rafał Kozłowski przyznał, że w 2016 roku Dom Maklerski PKO Banku Polskiego uplasował pewną emisję obligacji GetBacku na temat wartości 30 mln zł, a w tej czasie w portfelach klientów banku znajdują się papiery na temat wartości 23 mln zł.

Dopłaty do czynszów. Ile można zdobyć? Ministerstwo przedstawia wyliczenia

Z informacji przekazywanych przez środowiska wynika, że jednym spośród podstawowych domów maklerskich, oferujących obligacje GetBack, był Polski Gmach Maklerski. Odpowiadając na zapytanie PAP spółka poinformowała, hdy w sprawie oferowania obligacji GetBack miała umowę jedynie z Idea Bankiem.

Sam Idea Bank nie zaakceptować odpowiedział na pytanie, bądź oferował takie obligacje, aczkolwiek z informacji medialnych (a także przekazywanych podczas minionych obrad komisji finansów) wypływa, że tak było. Gabinet prasowe Lion's Banku (powiązanego z Idea Bankiem) napisało zaś w odpowiedzi w pytanie PAP, że "rolą bankierów Lion’s Bank stało się przekazywanie informacji o ewentualności nabycia obligacji i kierowanie zainteresowanych klientów do mieszkaniu maklerskiego zajmującego się sprzedażą tych papierów wartościowych".

"Wszelkie dokumenty klient otrzymywał spośród domu maklerskiego oferującego obligacje, zawierały one informacje na temat ryzykach i warunkach lokaty. Informacje o aktywach kontrahentów są prawnie chronione, zaś jednocześnie ze względu na rolę bankierów w procesie i zjawisko, że dystrybucją obligacji zajmował się dom maklerski, bank nie ma szczegółowych danych o wartości inwestycji odbiorców w obligacje GetBack" - podkreślono.

Bez odpowiedzi

Na pytanie Agencji nie zaakceptować odpowiedziały Alior Bank, Raiffeisen Bank Polska, mBank jak i również Plus Bank. Na wątpliwość o banki, które podawały obligacje GetBack, nie odpowiedziała też sama spółka windykacyjna. Z kolei pytana o to Komisja Nadzoru Finansowego zasłoniła się tajemnicą postępowania nadzorczego.

Kilka instytucji bankowych zdecydowanie zaprzeczyło, że brało udział, bezpośrednio lub przez biuro maklerskie, w proponowaniu obligacji GetBack. Zrobiły tak BGŻ BNP Paribas, Pula Zachodni WBK., Bank Pocztowy, Bank Pekao, DNB Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, Deutsche Bank Nasze państwo, ING Bank Śląski, natomiast także dwa banki zrzeszające banki spółdzielcze: Bank BPS i SGB-Bank.

Kłopoty windykatora

Spółka GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Stanęła w 2012 roku, natomiast w lipcu 2017 roku akcje GetBack zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w stolicy polski.

W kwietniu GPW, na wniosek KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBack. Było to po tym, gdy 16 kwietnia rano przedsiębiorstwo podała, że prowadzi negocjacje z PKO BP a także Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł. Wraz z komunikatu spółki wynikało, hdy informacja została uzgodniona "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami". PKO BP i PFR zdementowały informacje, że prowadzą takie rozmowy. To wywołało reakcję KNF.

Sprawa GetBack

W efekcie całej kwestii rada nadzorcza GetBack odwołała ze skutkiem natychmiastowym Konrada Kąkolewskiego ze stanowiska prezesa spółki, a rezygnację z funkcji członków zarządu złożyli Anna Paczuska oraz Firm Patuła. Rada oddelegowała Kennetha Williama Maynarda, przewodniczącego wskazówki, do czasowego wykonywania operacji prezesa. 7 maja zrezygnował on z funkcji w zarządzie i radzie nadzorczej. Wcześniej z członkostwa w radzie nadzorczej zrezygnowała także Alicja Kornasiewicz.

9 maja Sąd Rejonowy na rzecz Wrocławia Fabrycznej zdecydował na temat otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego przy trybie przyspieszonego postępowania układowego spółki GetBack.

Strata netto Grupy wyniosła po 2017 roku ok. 1-wszą, 33 mld zł względem 200 mln zł przychodu rok wcześniej - wypływa ze wstępnego, niezaudytowanego sprawozdania finansowego. Zgodnie z informacjami GetBack publikację raportu za I kwartał bieżącego roku przesunięto z 30 maja w 29 czerwca.

Renesans bulwarów. Dlaczego doceniamy odpoczynek nad wodą?

Śledztwo

Prokuratura Krajowa wiedzie, po zawiadomieniach Komisji Dozoru Finansowego, śledztwo w kwestii GetBack. Chodzi o wyrządzenie szkody majątkowej o wspaniałych rozmiarach, prowadzenie ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. KNF zarzuciła byłemu kierownictwu spółki przeprowadzanie operacji finansowych, mających w celu uniknięcie realnej wyceny posiadanych przez spółkę plików wierzytelności.

W Prokuraturze Krajowej powstał zespół, który ma zbadać sprawę GetBack.

Według KNF, GetBack wyemitował obligacje o łącznej wartości 2, 58 mld zł, których posiadaczami dawny 9242 podmioty, w poniższym 9064 osoby fizyczne i 178 instytucji finansowych.

Związane z