Temat: Gospodarka

Dom - Z kraju - Temat: Gospodarka

26.06.2019-792 widoki -Z kraju

Biało-czerwony dreamliner LOT-u w Warszawie

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około dwadzieścia miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u nadal w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

W czwartek przed godziną 10, na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował dreamliner PLL LOT pomalowany w biało-czerwone barwy upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzy samoloty F-16 asystowały maszynę od chwili jego wlotu w polską przestrzeń powietrzną.

Na kilkanaście minut przed lądowaniem dreamlinera, polskie F-16 odleciały.

Tuż przed lądowaniem samolot wykonał, tzw. low pass, czyli niski przelot nad pasem startowym, natomiast następnie poleciał nad stolicą. Na lotnisku maszynę powitał tradycyjny salut wodny, który to wykonuje lotniskowa straż pożarna witając nowe samoloty.

LOT odbiera samoloty po biało-czerwonych barwach. Pierwsze tego rodzaju w relacji

Narodowe barwy

Maszyna to 1 z dwóch samolotów, które PLL LOT zamówił przy Stanach Zjednoczonych, pomalowanych po okolicznościowe biało-czerwone barwy wraz z okazji 100-lecia odzyskania poprzez Polskę niepodległości. Boeing 787-9 Dreamliner prosto z fabryki w Everett udał się w trwający ok. 10 godz. rejs do Stolicy kraju.

Oprócz dreamlinera, LOT w Everett zamówił biało-czerwonego Boeinga 737 MAX 8, który ma przylecieć do Warszawy w piątek, 29 czerwca. Samolot ten ma możliwość zabrać na pokład 186 podróżnych.

Na obu maszynach namalowana jest powiewająca polska flaga, a na przednich drzwiach znajduje się obrys granic Polski. Co więcej, po jednej stronie kadłuba widnieje napis "Dumni z Niepodległości Polski", a na drugiej "Proud of Poland’s Independence".

Jak powiedział wczoraj prezes LOT Rafał Milczarski, po raz pierwszy w historii LOT-u samoloty są pomalowane w biało-czerwone barwy. Tak pomalowane pozostaną latały przez całą swoją własną służbę w LOT, a więc co najmniej za pośrednictwem kilka, kilkanaście lat.

Milczarski pytany o koszty okolicznościowego malowania, powiedział, hdy są one nieznacznie wyższe od standardowego malowania.

Ruszy w rejsy

Zgodnie z planem, oba samoloty jeszcze w tym miesiącu mają zabrać pierwszych transportowanych osób w rejsy. Dreamliner będzie latał na trasach dalekodystansowych LOT-u do Ameryki Północnej i Azji. Natomiast B737 MAX 8 będzie obsługiwał połączenia europejskie.

Biało-czerwony dreamliner jest trzecim z siedmiu zamówionych samolotów przy większej wersji. Maszyna zabiera na pokład 294 podróżnych (o 42 więcej aniżeli mniejsza wersja 787-8). B787-9 ma prawie 63 metry długości, czyli jest na temat ponad sześć metrów dłuższy od mniejszej wersji.

Związane z