Temat: Polski wegiel

Dom - Z kraju - Temat: Polski wegiel

25.06.2019-990 widoki -Z kraju

«Bez racjonalności w działaniu kopalń, mogą zostać one wygaszone»

  • "Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach w JSW
  • Kilkadziesiąt tysięcy osób otrzyma na 10 tysięcy złotych
  • Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy
  • Przegląd prasy: Producenci węgla inwestują na potęgę
  • Miliony na podwyżki dla górników. Porozumienie w górniczej spółce

Bez przywrócenia min. racjonalności w działaniu kopalń, zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń będzie decydował o katalogów wygaszeniu - ocenił wicepremier Janusz Piechociński w wywiadzie dla PAP. Dodał, hdy "trudne wyzwania" dotyczą coś więcej niż kopalń podlegających SRK.

- Nie można mówić o relacjach rząd a mianowicie Kompania Węglowa – strona społeczna w kategoriach sukcesu lub jego braku. Stwierdzam tylko fakt, że związkowcy zaaprobowali projekt ustawy, wokół którego ci sami związkowcy narobili olbrzymiego dymu. Wówczas gdy nie istnieje kamer, niektórzy działacze związkowi inaczej reagują, jest też mniej emocji. To porozumienie jest ostatnią okazją na wsparcie restrukturyzacji górnictwa będąc innym niż działanie upadłościowe - mówił w rozmowie z PAP wicepremier Janusz Piechociński.

Rozmowy górników z zarządem JSW przerwane. Do poniedziałku

Kopalnie mogą zostać wygaszone

Piechociński potwierdza, że brakło determinacji, by przekonać poprzedniego premiera do zdecydowanych działań w górnictwie. - Zabrakło determinacji po stronie rządu, gdy było wiadomo na temat tendencji spadku cen węgla w dziedzinie europejskim, by na przekór twardej opinii związkowców aktywować bardzo brutalne działania sanacyjne. Zarówno w marcu, jak na przykład i listopadzie zeszłego roku kalendarzowego byliśmy na to gotowi, lecz brakowało aprobaty społecznej. Poprzez to zostały zahamowane logiczne działania polegające na reorganizacji kopalni. To nie wydaje się być wyłącznie kwestia determinacji po stronie www urzędników. Po drugiej witrynie jest też mocne zbiorowe przywództwo - mówił.

Jak podkreśla, jeśli w ramach realizacji tej porozumienia nie dojdzie do przywrócenia minimum racjonalności w właściwym operowaniu kopalń, to na szczeblu zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń mogą zapaść decyzję na temat wygaszeniu produkcji. - Odrzucić da się przywrócić praw ekonomiki, jeśli nie nastąpi trzęsienie ziemi w postawach górników w kwestii ochrony własnych miejsc pracy. Jeżeli nie nastąpi otrzeźwienie, to zakończymy proces sanacji czterech kopalń. Jeśli ktoś sądzi, że trudne wyzwania tyczą tylko kopalń podlegających SRK, to się myli a mianowicie zauważa Piechociński.

I dodaje: - Efektywność będzie oceniana każdego dnia. Również w rozmowach z ekipą oceniane będzie, czy wydatki maleją, czy nadal powstają.

Związane z