Wiceminister: bezrobocie w lipcu spadło do 8, 6 proc.

Dom - Z kraju - Wiceminister: bezrobocie w lipcu spadło do 8, 6 proc.

25.06.2019-767 widoki -Z kraju

Bezrobocie w lipcu spadło do odwiedzenia 8, 6 proc.

Bezrobocie w lipcu spadło do 8, 6 proc. - poinformował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Dane, które dysponujemy już za lipiec to dane nieoficjalne, które prawdopodobnie się później potwierdzą, wówczas dane które mówią, iż bezrobocie mamy na poziomie 8, 6 proc. - powiedział w Programie Pierwotnym PR Szwed.

Duży skok

Przegląd prasy. Żłobków przybyło. Ale maluchy z nich nie korzystają

Wiceminister powiedział, że oznacza wówczas ponad 1, 3 mln osób bezrobotny.

- O ile odnosilibyśmy te dane do odwiedzenia sytuacji, która była nadal parę miesięcy temu, to duży skok, jeśli rozchodzi o spadek bezrobocia - powiedział wiceminister. - Znacznie niższe bezrobocie ostatnie na takowym poziomie mieliśmy w 1991 roku, czyli 25 latek temu - dodał.

Zaznaczył, że bezrobocie w każdej sytuacji jest problemem i każdy człowiek bez pracy powinien mieć szansę na jej znalezienie.

Normalne latem

W ocenie Szweda kierunek spadkowy w najbliższych miesiącach powinien utrzymać się.

- Nie ma się co spodziewać w najbliższych miesiącach wzrostu, mam wiarę, że będzie minimalny zmniejszenie - podkreślił.

Wiceminister zaznaczył, że lato wówczas tradycyjnie okres, gdzie bezrobocie spada ze względu dzięki prace sezonowe, ale ogromne środki płynące na czynne formy przeciwdziałania bezrobociu - tworzenie miejsc pracy i pomoc - również zostawiają efekty.

- Jeżeli jeszcze z zasobów bezrobotnych odłączylibyśmy te osoby, które w zasadzie rejestrują się tylko ze względu w składkę zdrowotną, to rozmyślam, że moglibyśmy mówić na temat poziomie bezrobocia na poziomie 6-6, 5 proc. Wówczas byłby poziom bardzo niski - powiedział.

Są województwa, gdzie stopa bezrobocia jest już poniżej sześć proc. - podał. Przy Wielkopolsce wynosi ona 5, 3 proc., ale np. w woj. warmińsko-mazurskim a mianowicie 14 proc. - rzekł Szwed.

Wynik najkorzystniejszy od 8 lat

W czerwcu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 8, 8 proc. wobec 9, 1-wszą proc. w maju - poinformował w poniedziałek Podstawowy Urząd Statystyczny. Faktycznie dobrego wyniku nie stało od października 2008 roku kalendarzowego.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła poniżej 1, 4 mln osób. W czerwcu stało ich 1 392, pięć tys., w maju a mianowicie 1 456, 9 tys.

Także spada cyfra nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Wyniosła w czerwcu 155, 5 tys. osób i była o 5 proc. mniejsza niż czerwcu 2015 r. ale o 0, szóstej proc. wyższa niż przy maju - podał GUS.

Prognozy minister Rafalskiej

Zgodnie z prognozami Elżbiety Rafalskiej, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dzięki koniec roku stopa bezrobocia może wynieść 8, cztery proc.

- Dynamika spadku jest mniejsza, aniżeli przed rokiem. Zaktywizowanie osób długotrwale bezrobotnych jest trudne. I z tak niskiego poziomu jak obecnie dalsze obniżanie stopy bezrobocia wydaje się trudniejsze - podkreśliła na początku lipca.

Związane z