Wielki powrót Kudrina. Były minister zasobów wraca do łask Putina?

Dom - Ze swiata - Wielki powrót Kudrina. Były minister zasobów wraca do łask Putina?

04.07.2019-47 widoki -Ze swiata

Były minister finansów rozważa wstąpienie do think tanku Putina  Ze świata

Były minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin może objąć stanowisko po ośrodku, który tworzył pierwszy program przedwyborczy Władimira Putina. Mówi się też na temat, iż opracuje dla prezydenta program gospodarczy. To następujące głosy o możliwej nowej funkcji Kudrina.

O tym, że były minister może zająć się opracowaniem nowego programu gospodarczego przeznaczonego dla prezydenta, powiadomił w pierwszej kolejności portal RBK. W kolejnych dniach Kudrin potwierdził tylko, że rozpatruje możliwość wejścia do władz Centrum Opracowań Strategicznych (CSR), powstałego jeszcze w 1999 roku.

Rubel rekordowo tani, a Kreml robi dobrą minę do złej gry. "Nie ma mowy o krachu"

"Prognozy są przesadzone"

- To jest praca dla państwa, ale pozostałe prognozy są przesadzone – powiedział Kudrin.

Właśnie na bazie CSR projektowany będzie nowy program gospodarczy - podał portal RBK, powołując się na zalążek zbliżone do administracji prezydenta. Kudrin, według tego pochodzenia, „omawia z prezydentem formalną możliwość tego, by system był tworzony poza rządem”. Chodzi o ewentualne zamawianie u ministerstw dokumentów jak i również danych statystycznych – wyjaśnia dziennik „Wiedomosti”, powołując się na znajomego byłego ministra.

Wśród tych doniesień moskiewskie dzienniki zaznaczają, iż nie mówi się na temat mianowaniu byłego ministra na urząd państwowy. Kudrin zaznaczył ze swej strony, że nie zamierza rezygnować z kierowania stworzonym przez własnej osoby Komitetem Inicjatyw Obywatelskich (KGI). Jednak, jak podał w środę „Kommiersant”, niektórzy rozmówcy w KGI przypuszczają, hdy nominacja Kudrina do Środek Analiz Strategicznych byłaby okresem przejściowym przed jego zwrotem do struktur władzy.

Konflikt w tle

Kudrin odszedł z rządu w 2011 roku po konflikcie z premierem Dmitrijem Miedwiediewem. Zachował jednak robocze kontakt z szefem państwa. Zajął się działalnością publiczną, po tym w Komitecie Inicjatyw Obywatelskich. Zasiada w radzie ds. gospodarki przy prezydencie Rosji.

Rubel nadal się osłabia. Rosja żegna się z perspektywą ożywienia gospodarczego?

Pogłoski na temat jego możliwym powrocie w kierownicze stanowiska pojawiały się kilkakrotnie. Wymieniany był jak kandydat na szefa Centralnego Banku Rosji czy głównego zastępcę szefa administracji prezydenta odpowiedzialnego za politykę gospodarczą. Pod koniec 2014 r. część moskiewskich obserwatorów oceniała, że Kudrin może zastąpić Miedwiediewa na stanowisku przedstawienie premierowe. Widziano wówczas możliwość, że na Kremlu dojdą do odwiedzenia głosu zwolennicy zmniejszenia kontroli państwa nad gospodarką. Kudrin jest nieformalnym przywódcą tego nurtu.

Część ekspertów komentujących doniesienia o udziale Kudrina w tworzeniu nowego planu gospodarczego nie zważa ich za sygnał jego powrotu do struktur potęgi.

- Taki program pozwoli konserwatywnemu skrzydłu Jednej Rosji krytykować "ultraliberałów" i chronić w ten strategia rząd Miedwiediewa – rzekł „Kommiersantowi” szef Międzynarodowego Instytutu Ekspertyzy Politycznej Jewgienij Minczenko.

Kudrin odrzuca propozycję Putina

W 2013 roku Putin podczas swojej dorocznej telekonferencji z obywatelami wdał się w polemikę z obecnym w studiu Kudrinem i ujawnił, że ten odrzucił propozycję powrotu na państwową funkcję.

Kudrin na forum w Petersburgu: nasze własne sankcje uderzają w Rosję bardziej, niż te zachodnie

- Proponowałem. Odmówił. Leń z niego. Nie chce mu się pracować. Wyczuwa, że będzie ciężko. Woli przechowywać się z boku – powiedział Putin. Kudrin odparł wówczas, że nie pragnie zajmować się „półśrodkami i półreformami”.

Czym wydaje się być think thank?

Centrum Opracowań Strategicznych, o jakim "Wiedomosti" piszą jako o "think tanku Putina", skupiło w 1999 roku specjalistów, którzy przygotowali program reform społeczno-gospodarczych do 2010 roku kalendarzowego. Na czele CSR stanął wtenczas German Gref, obecnie szef państwowego banku Sbierbank. Program o nazwie „Strategia 2010”, znany jako „program Grefa”, był pierwszym przedwyborczym systemem Putina.

W późniejszych latach do pracy po rządzie przeszli tacy eksperci CSR, jak obecna szefowa Banku Centralnego Elwira Nabiullina, minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew czy wicepremier Arkadij Dworkowicz.

Związane z