Temat: Energetyka

Dom - Ze swiata - Temat: Energetyka

19.06.2019-315 widoki -Ze swiata

Amerykański gaz LNG w Ue. Minister USA Rick Perry chwali Polskę  Wraz ze świata

  • ArcelorMittal wyłączy szeroki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa wraz z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca

Sekretarz energii USA Rick Perry zapowiedział na konferencji w Brukseli dalsze zwiększanie eksportu gazu skroplonego LNG do Ue i pochwalił między odmiennymi Polskę za decyzję na temat rozbudowie terminala w Świnoujściu. Skrytykował jednocześnie budowę gazociągu Nord Stream 2.

W czwartek w Brukseli wykonywana jest pierwsze unijno-amerykańskie forum internetowym energetyczne, które ma posługiwać zwiększeniu eksportu amerykańskiego gazu skroplonego LNG do Świata. W wydarzeniu oprócz Perry'ego uczestniczą przedstawiciele krajów UE, Komisji Europejskiej i biznesu.

Amerykański gaz po UE

Perry mówił, że eksport amerykańskiego gazu w Stary Kontynent jest okazją zarówno dla USA, jak i dla Europy. - Unia Europejska jest najogromniejszym na świecie importerem gazu ziemnego. USA jest najwyższym na świecie producentem gazu ziemnego. (... ) Eksportujemy LNG do 35 państw na pięciu kontynentach. NA JUKATAN ma to, czego chce Europa – ogromną ilość czystego i przystępnego cenowo gazu ziemnego i przebywamy gotowi, chcemy, możemy rozdzielać się nim z wszelkim kontynentem, z każdym państwem na tym kontynencie a mianowicie mówił.

Wskazał, że eksportując gaz, USA wspierają Europie zwiększać bezpieczeństwo energetyczne i krajowe. - Mam na myśli dywersyfikację energetyczną. Chodzi o dywersyfikację dostaw, krajów dostarczających surowiec jak i również dróg dostaw energii. To, co oferujemy dla każdego kraju potrzebującego energii, wówczas swoboda wyboru - powiedział Perry.

Terminal LNG do rozbudowy. "Gaz jest również surowcem politycznym"

Sekretarz pochwalił też państwa europejskie za to, że rozwijają zdolności importowe gazu, zwiększają import LNG i ograniczają zależność od importu surowca z Rosji. Opisał w tym kontekście Polskę. - Polska podjęła rzetelną decyzję, rozbudowując terminal LNG, ograniczając uzależnienie od rosyjskiego gazu, zwiększając import z innych krajów, w tym AMERYCE - zaznaczył.

Nord Stream 2

Perry podkreślił jednocześnie, że USA sprzeciwiają się budowie gazociągu Nord Stream 2, który dzierży połączyć Rosję z Niemcami po dnie Morza Bałtyckiego. Wyjaśnił, że przyczyną takiego zdania jest fakt, iż 11 krajów UE wydaje się w znacznym stopniu uzależnionych od rosyjskiego gazu. - Ten projekt dostarczy rosyjski gaz głęboko do serduszka Europy Zachodniej, wzmacniając Rosję poprzez danie jej większego wpływu w prowadzeniu polityki zagranicznej - powiedział, dopisując, że uzależni to państwa europejskie od woli Rosji.

W swoim przemówieniu pochwalił też unijny plan południowego korytarza gazowego, który to pozwala na dywersyfikację dostaw gazu w południowej Europie.

Przypomniał, że USA mogą mieć obecnie trzy terminale eksportowe LNG, a trzy świeże są w trakcie budowy. Perry podkreślił, że AMERYCE popierają transparentność umów energetycznych i sprzeciwiają się wykorzystywaniu kwestii energetycznych przeciwko jakiemukolwiek krajowi. Zapewnił, że AMERYCE pozostają "niezawodnym dostawcą gazu ziemnego i każdego odrębnego paliwa", które dostarczają.

Stany Zjednoczone są obecnie trzeci rok z rzędu eksporterem netto gazu ziemnego.

"To najlepszy wynik! ". Ambasador USA o handlu z Polską

Latem 2018 roku szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz prezydent Donald Trump rozmawiali w Waszyngtonie o korzyściach ze zwiększenia eksportu zagranicznego LNG dla bezpieczeństwa transatlantyckiego.

Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu

Polskę na konferencji reprezentuje sekretarz stanu przy KPRM, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski. Na marginesie konferencji ma spotkać się z Perrym oraz zastępczynią podsekretarza stanu do spraw handlu międzynarodowego Sarah Kemp.

Polska realizuje system rozbudowy terminala LNG Po Świnoujściu - zwiększenia mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7, 5 miliarda metrów sześciennych, budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o przepustowości 180 tysięcy metrów sześciennych i budowę bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe jak i również kontenery ISO. Umowę na temat dofinansowanie rozbudowy terminala LNG podpisano w kwietniu.

Związane z