Temat: Gospodarka

Dom - Ze swiata - Temat: Gospodarka

16.07.2019-765 widoki -Ze swiata

Deutsche Bank zapłaci 220 mln dolarów za manipulowanie Liborem  Ze świata

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Deutsche Bank zgodził się zapłacić 220 milionów dolarów w ramach ugody z amerykańskimi władzami. Ma to zakończyć sprawę manipulowania stopą Libor.

Kwota, którą zgodził się uiścić niemiecki bank, jest minionym rozliczeniem wynikającym z udziału banków w manipulacji stopą Libor.

Więcej niż połowa Polaków deklaruje wiara do firm rodzinnych

Równe zasady

Prokurator generalny stanu Nowy Jork Eric Schneiderman skomentował te wiadomości, mówiąc, że ofiarą instytucji finansowej padło wiele organizacji, też charytatywnych i rządowych.

Wyjaśnił, że 213 z 220 milionów trafi właśnie do ofiar nieuczciwego procederu. Pozostałe 7 milionów dolarów pochłoną opłaty sądowe.

- Nie możemy tolerować fałszywych i manipulacyjnych działań, które zakłócają zaufanie do odwiedzenia rynków finansowych. Duże instytucje, w podobny sposób wszyscy uczestnicy branży, muszą przestrzegać zasad - mówił Eric Schneiderman.

Kolejna kara

Nie wydaje się to zresztą pierwsza ogół, którą musiał zapłacić Deutsche Bank w toczącej się od kilku lat sytuacji manipulacji stopą Libor.

W 2015 roku na niemiecką instytucję finansową nałożono karę rzędu 2, pięć miliardów dolarów. Zmuszono też, aby z największego germańskiego banku zwolniono osoby uczestniczące w oszustwie - było to siedmiu menedżerów. Jeszcze wcześniej, bo w 2013 roku, Deutsche Bank zapłacił karę w wysokości 725 mln euro nałożoną przez Unię Europejską.

Kwota 220 milionów dolarów, którą uiści Deutsche Bank, jest przeszło dwukrotnie większa od naszej, którą zapłacił brytyjski bank Barclays w ubiegłym roku kalendarzowego, aby zakończyć podobną materię.

Czym jest Libor?

Nazwa Libor wówczas skrót od angielskich wyrażeń London Inter Bank Offer Rate. Oznacza on stopę procentową kredytów, jakie użyczają sobie banki na sektorze w Londynie. Wskaźnik Libor to jedna z 2 części, które składają się w przykład na oprocentowanie walutowych kredytów hipotecznych.

Związane z