Temat: Niemcy. Gospodarka

Dom - Ze swiata - Temat: Niemcy. Gospodarka

17.06.2019-378 widoki -Ze swiata

Akcje Deutsche Banku tracą  Ze świata

  • Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe posługi będą bezpłatne, ale będą też ograniczenia
  • Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Dostali tysiące euro dopłaty do auta. Teraz powinny oddać pieniądze
  • Bank stworzył klona. Doradza klientom
  • Bolesny czerwiec Niemców. Od aut, przez rząd, po klęskę na mundialu

Słowa prezesa Deutsche Banku Johna Cryana, który w liście do pracowników uspokajał rynki finansowe, nie przekonały udziałowców. Mimo że prezes germańskiego giganta zapewniał, że pula jest wypłacalny, akcje instytucji finansowej straciły wczoraj niemal dziesięć proc. wartości, dziś kontynuowały spadki. Tymczasem pojawiają się głosy, że bankructwo DB wywołałoby kryzys finansowy dzięki świecie większy niż ten spowodowany upadkiem Lehman Brothers.

Wartość akcji Deutsche Banku rosła dziś jedynie przez kilkadziesiąt pierwszych chwil handlu. Potem zaczęły gubić na wartości, an upadki przerwał dopiero ostatni dzwonek na giełdzie. Ostatecznie akcje niemieckiego banku staniały. To kontynuacja trwającego od października trendu. W ostatnich pięciu miesiącach akcje straciły bowiem ponad 47 proc. zalety. Bloomberg pisze, że akcje niemieckiego giganta są najtańsze od 1992 rok.

Shares in Germany\\\\\\\\\\\\'s biggest bank Deutsche Bank fell 9. 5% yesterday, the biggest fall since 28 July, 2009.

— Jamie McGeever (@ReutersJamie) luty 9, 2016

Uspokajające sygnały

Ostatnie komunikaty władz Deutsche Banku miały uspokoić inwestorów. Najpierw w poniedziałek pula przez nikogo nie proszony poinformował, że jest wypłacalny, a 350 mln euro odsetek od obligacji, które musi zapłacić do samego końca 04, nie stanowi dla faceta żadnego problemu, bo w tym roku na podobnej treści zobowiązania ma zabezpieczone miliard euro. Bank zapewnił także, że w 2017 roku na taki cel będzie miał jeszcze więcej kasy - aż 4, trzy mld euro.

Kolejny uspokajający komunikat naszedł obecnie. Wprawdzie był skierowany do pracowników, ale znów mamy możliwość tutaj przeczytać, że pula ma strategię, która rozwiąże problemy związane z dawnymi oszustwami, a także zrozumiałe plany rozwoju, a poniekąd zatrudniania nowych, utalentowanych i doświadczonych pracowników. Brzmi wówczas zaskakująco, bo niedawno Deutsche Bank zapowiadał oszczędności, "ciężką pracę i wyrzeczenia".

"Deutsche Bank pozostaje absolutnie solidny niczym skała. (…) Chcemy rozwiać niepewność dominującą wśród pracowników oraz na rynku finansowym. Chcemy znów być najbardziej szanowanym dostawcą usług finansowych w Niemczech, bankiem numerem jeden na rzecz firm i instytucji na całym starym kontynencie oraz najlepszym zagranicznym bankiem w Stanach Zjednoczonych jak i również Azji" - pisał po liście do pracowników prezes John Cryan.

Jednak zapewnienia prezesa budzą wątpliwości analityków. Akcje banku tracą przecież nie od dzisiaj, an uspokajające komunikaty mogą sprawiać wrażenie, że wydaje się być zupełnie odwrotnie.

Źródło: stooq Notowania Deutsche Banku w ostatnich 5 miesiącach

Kiepskie wyniki

Wystarczy spojrzeć na wszystkie wyniki finansowe niemieckiego banku. Deutsche Bank zamknął ubiegły rok nienotowaną w swej historii stratą około sześć, 7 mld euro. Natomiast trzeba przypomnieć, że morzem instytucją niczym Miecz Damoklesa wiszą jeszcze liczne sankcje za oszustwa. Wszystko przez to, że nadzory finansowe m. in. w USA, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii wykryły manipulacje bankierów np. na rynkach walutowych, surowcowych oraz wskaźnikiem LIBOR. Nie ulega kwestii już, że bank zostanie musiał zapłacić za tego rodzaju działania miliardowe kary, które mogą zupełnie pozbawić firmę zysków.

Kolejnym tematem Deutsche Banku są małe stopy procentowe. W wybranych krajach, np. w Niemczech i Szwajcarii, stopy będą nawet ujemne, czyli ustanowieniem, że klienci muszą dopłacać zbyt trzymanie gotówki w instytucji finansowej, a to następnie sprawia, że mogą uciec z pieniędzmi do innej sekcji, gdzie nie będą gubić na tym, że mają oszczędności. Zatem niskie jak i również ujemne stopy procentowe dla każdego banku - także Deutsche - oznaczają ryzyko utraty depozytów. Aby wówczas ryzyko zniwelować, banki wolą obniżyć swoje zyski niż narażać się na stratę klientów, a właściwie ich pieniędzy.

Obawy akcjonariuszy przed bankructwem Deutsche Banku doskonale obrazują też wzrastające składki na CDS-y, innymi słowy ubezpieczenie przed upadkiem agencji bankowej. Jak podaje Bloomberg, jeszcze w 2015 wynosiły one około 1 proc., a teraz jest to już ponad 4, pięć proc. Taki wzrost wówczas sygnał, że rynki pieniężne boją się upadku banku i powtórzenia scenariusza wraz z Lehman Brothers.

Deutsche Bank CDS (credit default swaps) spike to levels not seen since 2008 pic. twitter. com/tFCfXNn50E

— Ian Fraser (@Ian_Fraser) luty 9, 2016

Niepokój na rynkach

To właśnie upadek amerykańskiego banku inwestycyjnego wydaje się symbolem rozpoczęcia kryzysu w 2008 roku. Inwestorzy obawiają się, że "mocne jak na przykład skała" nogi Deutsche Banku mogą w rzeczywistości stać się gliniane, a wybuch nowego kryzysu jest bliższy, niż wszystkim się emituje.

Złe nastroje królują nie tylko na europejskich giełdach, gdzie wszystkie najważniejsze indeksy zakończyły handel grubo pod kreską: niemiecki DAX spadł o 1, jedenaście proc., francuski CAC 40 o 1, 69 proc., hiszpański IBEX 35 na temat 2, 39 proc., lecz również za Oceanem Atlantyckim.

Sesja w Stanach Zjednoczonych jeszcze trwa, jednak przed godz. 20 polskiego czasu na minusie na temat 1, 14 proc. był NASDAQ, S&P 500 tracił 0, 81 proc., natomiast Dow Jones 0, 76 proc.

Nic dlatego dziwnego, że Bloomberg wrócił dziś do historii Davida Samra, czyli analityka, który to w 2008 roku zarobił miliony, bo jako jeden z nielicznych spodziewał się wybuchu kryzysu. Dziś Samra znów kupuje, widząc w zagrożeniu swoją szansę na zbicie majątku.

#DeutscheBank stabilny jak skała - twierdzi prezes John Cryan. Rynek nie wierzy. Kapitalizacja w dół, CDS w górę pic. twitter. com/249sCLqM1C

— Maciek Rudke (@MaciekRudke) luty 9, 2016

What is going mężczyzna at #DeutscheBank? #RockSolid? Nothing\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'s gives an impression of panic more than zaś statement like that!

— Tom Hall (@TomHL) luty 9, 2016

EU Banking Crisis: #DeutscheBank is down 40% this yr, #CreditSuisse down 39% (another ”rock-solid” bank).

— Daryl Montgomery (@nyinvesting) luty 9, 2016

Does this country realize that #DeutscheBank is bigger news than the #NewHampshirePrimary?

— Charlie Turner (@CharlieT_76) luty 9, 2016

I had w istocie concern over Deutsche B until the German Finance Minister stated we should have no concern over Deutsche B pic. twitter. com/w4YRC0fC8F

— NassimNicholasTaleb (@nntaleb) luty 9, 2016

Związane z